Akce k 70. výročí Nemocnice TGM Hodonín

Stovky lidí přišly do areálu hodonínské nemocnice oslavit její 70. narozeniny

Počasí jako na objednávku, areál nemocnice plný rozesmátých dětí, jejich rodičů i spokojených seniorů, voňavá káva v outdoorové kavárničce přímo uprostřed relaxačního parku, otevřené ambulance i operační sály, zdravotníci, záchranáři, hasiči i policisté s interaktivním programem pro celou rodinu a řada dalších zajímavých aktivit pro malé i velké. Tím vším jsme si v sobotu 4. června připomněli a oslavili 70 let od založení hodonínské nemocnice. Ačkoli se o výstavbě nemocnice v Hodoníně uvažovalo již od První republiky, otevřena byla nakonec po řadě peripetií až v poválečných letech. Definitivní architektonický návrh profesora brněnské techniky Ing. arch. Bedřicha Rozehnala dostal zelenou až v roce 1946, a slavnostní otevření zařízení pak připadlo na 1. května 1952. K hlavním oslavám 70 let od zahájení provozu zařízení, které dnes patří mezi páteřní nemocnice v kraji a je spádové pro 60 tisíc lidí, pozvalo její vedení veřejnost v sobotu  4. června, kdy se v areálu uskutečnila řada atraktivních akcí pro celou rodinu. Ty měly nejen zábavný, ale také preventivní a informativní podtext a chtěly mimo jiné připomenout význam nemocnice, která se zasloužila o rozvoj zdravotních služeb  v našem regionu. Pobavit se a nahlédnout tak trochu „pod pokličku“ okresní nemocnice přišli dospělí, děti i senioři.

Oficiálního zahájení a přivítání hostů se ujal Jiří Koliba, který je pověřený řízením nemocnice, s poděkováním zdravotníkům a celému týmu NTGM a s přáním do dalších let pak na pódium přišel také starosta Hodonína Libor Střecha, bývalý ředitel NTGM Antonín Tesařík či ministryně vlády ČR Anna Hubáčková. Radní JMK pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala také vyjádřil podporu JM kraje, co se týká rozvoje a investic hodonínské nemocnice.

„Návštěvnost byla úžasná, průběžně se k nám valil proud lidí. Z nepřeberného množství venkovních aktivit byl zájem hlavně o stanoviště Integrovaného záchranného systému, kde si přišly na své děti i jejich rodiče. Český červený kříž simuloval zranění a učil, jak ošetřit nebo jak předcházet zraněním dětí v domácnosti, dospělí zase využili možnosti preventivního měření v budově. Zaujala také praktická ukázka nácviku správné hygieny rukou, kde byl i UV filtr, a nedostatečné provedení hygienické dezinfekce rukou otestovala pod zdrojem ultrafialového světla naše hlavní hygienička. Ambulance NTGM měly otevřené dveře, odpovídaly na otázky zvídavých návštěvníků, například oddělení rehabilitace připravilo v suterénu ukázku resuscitace,“ vyjmenovala perličky z programu za organizátory náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Naděžda Kwašniewská.  Řada zájemců byla podle ní také u stánků zdravotních pojišťoven či EKG, na urgentu a pracovišti gastroskopie a okolo stovky lidí si nechalo změřit krevní tlak, glykemii, BMI a tuk v interní ambulanci. Téměř tři desítky lidí si nechaly zjistit svou krevní skupinu. Velký zájem byl o mimořádnou prohlídku botanického skleníku, který je jinak přístupný pouze ve všední dny. Děti i dospělé nadchli psí doktoři i Zdravotní klauni, o výjimečný kulturní zážitek se zase postarali členové Hodonínského symfonického orchestru. V rámci Dne otevřených dveří mohli návštěvníci nahlédnout i do zákulisí různých oddělení či ambulancí včetně operačních sálů. Mozkový jogging čekal na seniory, ti si společně potrénovali paměť, a také vzpomínali na svá pracovní léta v nemocnici.

„Poděkování za tento skvělý den patří nejen desítkám organizátorů a dobrovolníků, ale i sponzorům za podporu akce, především Jihomoravskému kraji, Policii České republiky, ZZS JMK, Městu Hodonín, Českému červenému kříži, HZS Jihomoravského kraje, VZP ČR, RBP zdravotní pojišťovně, Základní umělecké škole Hodonín, příspěvkové organizaci, Zdravotním klaunům, Canisterapeutickému sdružení Jižní Morava, Domu kultury Hodonín, Rádiu JIH a celé řady firem z regionu,“ doplnil ještě za management nemocnice Jiří Koliba.

Milí přátelé Nemocnice TGM Hodonín, děkujeme všem, kteří dorazili na tuto akci, a popřejme další úspěšné roky existence našemu zdravotnického zařízení.

Fotogalerii z akce najdete zde.

Sponzoři akce: Biovendor - Laboratorní medicína, CHRIŠTOF, spol. s r. o., Podlahy Blažek s. r. o., Siemens, Stapro, s. r. o., Stargen EU s.r.o., Stavební firma PLUS s. r. o., Veos Pospíšil s. r. o.

Candy plus, Jiří Šašinka – HORS, Kundrata s. r. o., Kampi office, Petr Hobža Snack a.s., Vinařství Říha

Partneři akce: ZUŠ Hodonín, Radio JIH, VZP ČR, RBP, zdravotní pojišťovna, MS ČČK Hodonín, HZS JmK ÚO Hodonín, PČR ÚO Hodonín, ZZS JmK VZ Hodonín, Městská policie Hodonín, Canisterapeutické sdružení Jižní Morava, Česká unie karikaturistů, Zdravotní klaun, o.p.s.

Akci finančně podpořilo Město Hodonín v rámci projektu Nemocnice dětem.

Z fotoarchivu Nemocnice TGM Hodonín