1

Za účasti hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, jeho náměstka Jiřího Nantla, senátorů, poslanců, starostů Hodonínska a dalších činovníků byla ve středu 1. března v areálu hodonínské nemocnice slavnostním položením základního kamene spuštěna jedna z nejnákladnějších dosavadních staveb v v historii zařízení - moderní Pavilon zobrazovacích metod.

Vedení nemocnice slibuje tímto krokem pacientům z Hodonínska a okolí zlepšení zdravotní péče a kumulaci zdravotních služeb v jednom místě. K novému pracovišti přibude i rozšířená lékárna.

Nový Pavilon zobrazovacích metod bude vybaven magnetickou rezonancí a bude přímo napojený na plánovaný urgentní příjem, čímž se ještě zvýší komfort pacientů.

„Musíme udržet kvalitní péči v regionech. Pořízením magnetické rezonance se pacientům ze spádové oblasti výrazně zlepší dostupnost šetrnější a modernější diagnostiky. Nebudou muset jezdit do vzdálených zdravotnických zařízení jako dosud. Urychlí to jejich léčbu,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

O stěžejní investici pro letošní a příští rok hovoří také ředitel NTGM Jiří Koliba.

"Přípravy této stavební akce trvaly několik let. Část stavby pro magnetickou rezonanci bude dokončena v listopadu, instalace tohoto přístroje pak bude hotová v prosinci 2023,“ upřesnil Koliba.

Ukončení stavby celého pavilonu se pak plánuje na duben 2024, tedy pouhý rok od započetí této investice.

"Moderní diagnostické metody jsou důležité pro chod nemocnice a poskytování kvalitní lékařské péče. Mám radost, že i díky tomuto projektu bude tato služba zajištěna napříč územím kraje a poskytuje také novou rozvojovou perspektivu naší nemocnici v Hodoníně,“ doplnil oba řečníky náměstek pro vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

Veřejnou zakázku na stavební práce vysoutěžilo sdružení firem IMOS a Stavební firma PLUS z Hodonína.

Výše veřejné zakázky je 180 916 334,- Kč vč. DPH, z toho investiční příspěvek od zřizovatele Jihomoravského kraje činí 80 mil. Kč, 30 mil. Kč pokryje úvěr, zbytek nemocnice dofinancuje z vlastních zdrojů. Přístroj magnetické rezonance nemocnice pořídí z finančních prostředků EU, konkrétně výzvy REACT–EU.

Vedle této obří stavby bude letos také dále probíhat obměna přístrojového vybavení za 150 milionů korun. Modernizace se dotkne například operačních sálů, Oddělení laboratorní medicíny, ARO a JIP.

Další stavbou připravovanou z prostředků EU bude nový Urgentní příjem, který bude splňovat nejpřísnější kritéria pro příjem a ošetření akutních pacientů.

Více fotografií ze slavnostního položení základního kamene stavby naleznete ve fotogalerii.