Onkochirurgie, Náhlé příhody břišní a Komplikace v chirurgii. To jsou názvy tří bloků, které byly 27. května na programu dalšího ročníku Chirurgického sympozia v hotelu Zámek v Čejkovicích. Celodenní program organizovalo i letos chirurgické oddělení NTGM v čele s primářem MUDr. Martinem Manem, který také bloky nabité zajímavými odbornými přednáškami uváděl.

Dopolední část sympozia vyplnila například přednáška o novinkách v dětské anestezii či náhlé příhody břišní v těhotenství, po obědě pak přišlo na řadu téma ultrasonografie a jejího hodnocení umělou inteligencí v pooperačním sledování po torakochirurgickém výkonu, chirurgické léčby Ewingova sarkomu hrudní stěny a další.

V posledním bloku se pak chirurgové zaměřili například na operační onkologii či současné trendy v chirurgii karcinomu prsu.

Svým kolegům přitom své praktické zkušenosti a odborné znalosti přednášeli nejen lékaři z Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu, FN Hradec Králové, FN U Sv. Anny či FN ve slovenském Martině, ale také odborníci z Frýdku-Místku, Vyškova, Jablonce nad Nisou a dalších českých a slovenských měst napříč oběma zeměmi.

Výsledky resekční léčby karcinomu žaludku pak zpracovali chirurgové MUDr. Martin Man, N. Dubovská, K. Randulová a N. Ostřížková z hodonínské nemocnice.

Poté následoval Velký diskusní večer.

Děkujeme organizátorům a účastníkům této akce, stejně jako jejím sponzorům, mezi něž patřil:

• hlavní sponzor Medtronic

a dále pak:

• Berlin-Chemie/A.Menarini s.r.o.
  • Hartman-Rico a.s.
  • Olympus
  • ConvaTec s.r.o.
  • Coloplast
  • SurgiCare s.r.o. a další.