(Foto: archiv Bc. Marty Zvědělíkové. Poničený dům v Lužicích).

Když tornádo udeřilo ten osudný večer na zrekonstruovaný rodinný domek Bc. Marty Zvědělíkové v Lužicích na Hodonínsku, byla zrovna v práci. Je totiž již 13 let vrchní sestrou interního oddělení Nemocnice TGM Hodonín, a tady také jako správná srdcařka pomáhá pacientům již od svých studií. O neuvěřitelné přírodní katastrofě a síle, která právě pustoší několik vesnic včetně té její, tak neměla nejmenší tušení. Zjistila to ale v momentě, kdy se ulicemi Hodonína rozhoukaly sanitky záchranné zdravotnické služby a do hodonínské nemocnice přijížděly v rychlém sledu jedna za druhou. Ten den měla navíc službu v nemocnici i její dcera, které pracuje na dalším exponovaném pracovišti-ARO.

„V té době už to v naší nemocnici vypadalo jako někde na bojišti, až do půlnoci k nám proudili vyděšení, zakrvácení lidé, často s mnohačetnými a velmi vážnými zraněními. O tom, co se stalo, a že má zničený celý dům, se naše vrchní sestřička z interny dozvěděla tedy přímo ve službě. Nebyla sama, těch zdravotníků bylo více. Musel to být pro obrovský šok, a přesto naprosto profesionálně naplnili své poslání a pomáhali tu noc ošetřovat jednoho pacienta za druhým, za což mají můj neskutečný obdiv,“ popsal tragédii ředitel nemocnice Ing. Antonín Tesařík.

Když se pak rozednilo a denní světlo odkrylo skutečný rozsah katastrofy, pohled na zničený rekonstruovaný dům vehnal Martě Zvědělíkové slzy do očí. Tornádo totiž kompletně zdevastovalo střechu, zahraní domek, vysklilo okna, zničilo všechny dveře a zdecimovalo také zahradu, ovocný sad a stoleté stromy, který měli za domem. Statik a stavaři, kteří prochází poničené vesnice a sčítají škody, je odhadli na 4 miliony korun. „V domě bydlíme s dcerou a dvěma vnoučaty. Když jsem si uvědomila, co vše se mohlo stát, úplně jsem se rozklepala. Jediné štěstí, že dům byl v tu dobu prázdný, a že obě vnoučata byla tou dobou mimo vesnici. To trauma by si nejspíš nesly po zbytek života,“ popisuje sestra z hodonínské nemocnice, která má mezi kolegy pověst obětavé, spolehlivé zdravotnice a skvělé organizátorky a také výborné kamarádky.

Tento smutný příběh za všechny ovšem zdaleka není jediný. Zdravotníků bylo totiž v hodonínské nemocnici postiženo obdobně touto katastrofou hned patnáct, a to ve všech obcích zasažených tornádem.

"Rádi bychom jim s touto bezprecedentní situací pomohli, a tak jsme hledali možnosti, jak toho dosáhnout co nejefektivněji. Rozhodli jsme se proto požádat našeho zřizovatele Jihomoravský kraj o možnost založení veřejné sbírky, a to právě jménem naší nemocnice, pro kterou mnozí z nich celý život tak obětavě pracují," uvedl ředitel MTGM Ing. Antonín Tesařík.

Ten věří, že se na účtu shromáždí v brzké době dostatek peněz na to, aby všechny postižené rodiny lékařů, sestřiček a dalších zaměstnanců mohly na tuto traumatizující událost co nejdříve zapomenout.

Pokud chcete také přispět zdravotníkům Nemocnice TGM Hodonín na zmírnění následků této živelní pohromy, můžete tak učinit zasláním jakékoli finanční částky na transparentní účet, vedený u Komerční banky, a.s.

Č. účtu: 123-3118390247/0100.

Sbírka byla založena v souladu s 4 odst. 2 zákona č. 117/2001 Sb. o veřejných sbírkách a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů.

Děkujeme pěkně všem, kteří se rozhodnou pomoci.

Za vedení NTGM

s úctou