1

Zhruba 500 litrů krve a 85 litrů vzácné krevní plazmy - tolik životadárné tekutiny, která se i přes veškerý technologický rozmach posledních desetiletí stále nedá vyrobit, a je tedy velmi vzácná, se ročně spotřebuje v hodonínské nemocnici. Respektive na jejích operačních sálech a dalších klíčových odděleních, jako je ARO, onkologie a další.

A protože získávání krve od dobrovolných dárců je takový nikdy nekončící boj, pořádá Pracoviště hematologie a transfuzní služby Nemocnice TGM Hodonín v průběhu roku kromě akutních výzev také akce, zaměřené na získávání nových dárců a tím i kontinuální rozšiřování dárcovského portfolia.

Jednou z nich je i celostátní kampaň "450 ml naděje" Nadačního fondu Naděje. Ten svou činností pomáhá již několik let v regionech a nemocnicích po celé ČR získávat hlavně nové prvodárce, na které kampaň primárně cílí.

"V České republice každé tři sekundy někdo potřebuje krev, v průměru dostane každý občan 5 krát za život transfuzi krve a 14 krát lék vyrobený z krve," přibližuje Xenie Mráčková, zakladatelka akce. Darování krve je podle ní osobní rozhodnutí, kdy každý musí začít sám u sebe. "Při vědomí, že lidská krev je dosud, a ještě dlouho bude, nenahraditelnou tekutinou nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, by rozhodování o tom, zda krev darovat nebo ne, nemělo být příliš složité," je přesvědčená Mráčková.

Nemocnice TGM Hodonín je spádová pro 60 tisíc lidí z okresu. Její dárcovská základna čítá několik tisíc lidí, rychle ale stárne. Krev je navíc možné darovat pouze do 65 let. Proto je důležité zaměřit se na neustálé získávání nových mladých prvodárců a rozšiřování registru.

Co vás na místě čeká?

• Nejprve vás zaregistrujeme (registrace začíná v 6.00 hod.)
  • Poté provedeme odběr základního vzorku krve
  • V případě, že bude vše v pořádku, vás zařadíme do registru dárců a odebereme vám 450 ml krve (+vzorek krve k analýze)

Celý proces trvá zhruba 2 hodiny. V den darování máte nárok na den volna k rekonvalescenci, za každý odběr krve si pak v ročním zúčtování daně můžete odečíst z jejího základu 3 tisíce korun.

Těšit se i letos opět můžete v rámci této akce nejen na drobné občerstvení, pitný režim (kávu, čaj, vodu) a stravenku do našeho nemocničního bufetu v hodnotě 100 korun, ale také na dárečky od našich sponzorů.

Více informací přineseme s blížícím se termínem akce na našem fb i webových stránkách NTGM.

Děkujeme všem, kteří na naši transfuzní stanici přicházíte.

Těší se na Vás již nyní vedení NTGM a kolektiv Pracoviště hematologie a transfuzní služby.

Více zde: https://www.nemho.cz/informace-pro-darce-krve