(Foto zleva: Ing. Antonín Tesařík, ředitel Nemocnice TGM Hodonín, Mgr. Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, Libor Střecha, starosta města Hodonína a očkovací manažer Tomáš Mejzlík).

V Hodoníně se v pondělí 1. března otevřelo velkokapacitní očkovací centrum s denní kapacitou 600 vakcín proti COVID-19. Centrum představil ve 13. hodin v ostrém provozu Jihomoravský hejtman Jan Grolich, a jen během prvního odpoledne se v tamním Domě kultury naočkovalo 52 zájemců. V příštích týdnech budou dodávky vakcín stoupat.

„Počítáme s tím, že v běžném provozu tu zdravotníci denně naočkují 600 lidí, pokud přijde víc vakcín, tak i přes tisícovku. Největší výhoda očkovacích center je, že šetříme zdravotnický personál. Jeden tým tu zvládne naočkovat mnohem víc lidí, než v nemocnici,“ shrnul hejtman Jan Grolich.

A co je potřeba zajistit ze strany očkovaných?

„Zaregistrovaní lidé s rezervací při příchodu vyplní dotazník anamnézy, s lékařem můžou probrat podrobnosti a následuje samotné očkování. Po něm 15 minut počkají v čekárně pod dohledem zdravotníků a můžou jít domů“, popsal jednoduchost celého systému ředitel NTGM Antonín Tesařík.

Jak uvedl mluvčí kraje Michal Cagala, samotná příprava centra byla složitá. Logistický tým z Jihomoravského inovačního centra se s hejtmanem dostali od kostiček lega po virtuální realitu od Vysokého učení technického, díky které si mohli prostor projít dřív, než centra začali reálně stavět. Každý je ale specifický.

Kromě Hodonína už fungují očkovací centra v Břeclavi, Znojmě a Kyjově. Ve Vyškově si zatím vystačí s kapacitami nemocnice, v Blansku bude hotové příští týden. V Hustopečích očkují v centru mobilní týmy.

„Chtěli jsme mít hotovo s předstihem. Původně jsme předpokládali, že očkovací centra budou měsíc prázdná, než bude dost vakcín, ale ředitelé nemocnic rychle pochopili výhody upravených prostor a sami sem očkování stěhují už teď, “uzavřel hejtman Grolich.

ℹ️ Jihomoravský kraj má do konce srpna v plánu naočkovat 70 procent obyvatel starších 15 let. Do očkování se tak dnes zapojilo i cca 400 praktických lékařů z celého kraje, další budou přibývat. Pokud nedojde k zásadním výpadkům v dodávkách, naočkují zdravotníci ve velkokapacitních centrech, praktičtí lékaři a mobilní týmy denně až 18 tisíc lidí.

(HR)