Radní JMK Milan Vojta slavnostně předal Nemocnici TGM Hodonín překládací okno na operační sály

(na snímku stříhající pásku zleva: vedoucí operačních sálů NTGM MUDr. Milan Třeštík, krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta, MBA, M.A., ředitel Nemocnice TGM Hodonín Ing. Antonín Tesařík)

Nové vstupní překládací okno do vstupního filtru mají od srpna k dispozici chirurgové Nemocnice TGM v Hodoníně. Zdravotní pomůcka, která slouží k přeložení pacienta z lůžka na operační stůl nebo z operačního stolu na lůžko, umožňuje přitom překonání rozdílných výšek snížením či zvýšením plochy při převozu pacienta přímo na operační sál. V současné době dochází k testování. Novinku na operační sály slavnostně předal zástupcům nemocnice v pátek 25. září 2020 krajský radní pro zdravotnictví JMK Milan Vojta.

„Nové překládací okno také sníží na minimum námahu personálu při jeho překladu a manipulaci do zóny, kde je nutná zvýšená hygiena. Sál je totiž rozdělen do jednotlivých zón, resp. čistých a nečistých prostor. Pro přechod mezi těmito zónami slouží právě toto překládací okno, které je standardním vybavením operačních sálů,“ upřesnil vedoucí operačních sálů Nemocnice TGM Hodonín Milan Třeštík.

„Tato investice je jednou z celé řady, pomocí kterých zkvalitňujeme zařízení a vybavení hodonínské nemocnice, a pokračovat v tom hodláme i dále. Plocha překládacího okna, jehož nákup za 2 176 790,- Kč financoval zřizovatel nemocnice Jihomoravský kraj, je navíc vyhřívaná a její nosnost je 180 kg,“ uvedl radní kraje Milan Vojta.

Pás je z nealergizujícího materiálu, odolného mycím a dezinfekčním prostředkům. Překládací deska na spodní straně je pak opatřena krytem proti zachycení podložek nebo lůžkovin, a umožňuje tak těsně přiložit desku k lůžku nebo operačnímu stolu, aniž by se běžící pás při překladu dotýkal povrchu lůžka nebo stolu. Právě to je důležité pro naložení pacienta na desku nebo spuštění z desky s co nejmenším stupněm náklonu.

„Deska je opatřena bezpečným systémem ohřevu 30 stupňů plus mínus. Ovládá se digitálně, přičemž se dá se i ovlivnit rychlost,“ doplnil ještě Milan Třeštík z hodonínské chirurgie, která patří mezi špičková pracoviště v Jihomoravském kraji a specializuje se především na břišní chirurgii včetně bariatrických operací morbidních pacientů.

„Těší nás, že hodonínská chirurgie pod vedením pana primáře Martina Mana svým spektrem výkonů, krátkou čekací dobou a zejména také kvalitou poskytované zdravotní péče přitahuje zájem velké skupiny pacientů i mimo hranice okresu. Rád bych proto poděkoval zřizovateli Jihomoravskému kraji za podporu v této důležité investici při další modernizaci operačních sálů, která nám umožní vyhovět i nejnovějším odborným a hygienickým požadavkům,“ dodává ředitel Nemocnice TGM Hodonín, p. o. Antonín Tesařík

Překládací okno ale není jedinou novinkou, kterou se může v rámci neustálého zlepšování péče a komfortu pacientů pochlubit hodonínská nemocnice. Od září je zde v provozu také nová komfortní klimatizovaná sanitka za 1 milion korun, na kterou uvolnil finance rovněž Jihomoravský kraj.

(Bc. Hana Raiskubová)