Plakát zdroj: SZÚ

Každoročně si tento den, stanovený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na počest narození amerického lékaře, vědce, nositele Nobelovy ceny za medicínu, profesora B.S. Blumberga za objev viru hepatitidy B a podíl na výzkumu vakcíny proti této nemoci, připomínáme od roku 2010.

Přináší totiž jedinečnou možnost, jak zvýšit povědomí lidí o virových hepatitidách, a udělat tak další krok v prevenci, diagnostice i léčbě.

Proč je to tak důležité?

• Žloutenka (virová hepatitida, virový zánět jater) je totiž jedním s nejčastějších infekčních virových onemocnění, které napadá jaterní tkáň.
  • Každoročně zabije tato nemoc více lidí než HIV, tuberkulóza nebo malárie. Ročně hepatitidám podléhá až 1,5 milionu lidí po celém světě a představuje sedmou nejčastější příčinu smrti.
  • V současnosti žije na světě 257 milionů lidí s HBV (68 % v Africe a Západním Pacifiku).
  • Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je okolo 9 milionů Evropanů postiženo chronickou hepatitidou B nebo C.
  • V ČR se vyskytují nejčastěji žloutenky typu A, B, C a E, ročně jsou potvrzeny stovky případů.
  • Trend je ale u nás spíše příznivý, například v prvních měsících roku 2021 evidují statistiky méně případů, než ve stejném období roku 2020. Zatímco hepatitida typu C byla v tomto období diagnostikována loni u 665 lidí, ve srovnávaném období 2020 to bylo 770 případů. Každoročně je hlášen nejvyšší výskyt onemocnění v podzimních měsících (říjen, listopad).

Rozlišujeme 5 hlavních typů viru žloutenky:

A (označovaná jako "Nemoc špinavých rukou"), B, C, D a E. V současnosti jsou známy už i žloutenky typu F a G.

Žloutenky mohou probíhat krátkodobě (akutně) nebo chronicky, často přechodem z akutní formy. To může vést až k život ohrožujícím komplikacím jako je cirhóza nebo nádorové onemocnění jater.

🔴 Nejčastější cesty přenosu virové hepatitidy A:

• Špinavýma rukama (riziko je vyšší v zemích s nízkým hygienickým standardem)
  • Nepřímo: znečištěnou vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, nebezpečné jsou např. i saláty, kostky ledu, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty.
  • Vzácně se přenáší i krví.

Zdrojem nákazy jsou i lidé v inkubační době onemocnění. Má většinou akutní průběh, projevuje se chřipkovými příznaky (teplota, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolesti břicha a slabostí). Další fáze je provázena celkovou únavou, zežloutnutím kůže a sklér, tmavou močí barvy piva, vylučováním světlé stolice.

Onemocnění podléhá hospitalizaci na infekčním oddělení.

Základní prevence: správná hygiena rukou, konzumace nekontaminované vody a potravin. Většinou nepřechází do chronického stádia.

• Inkubační doba (od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění) je 14-50 dní, nejčastěji 30 dní.
  • Nekomplikovaná hepatitida typu A trvá 2-4 týdny, rekonvalescence několik týdnů.
  • Má lehčí průběh u dětí, asi u 10 % pacientů dochází ke komplikovaným průběhům, onemocnění i rekonvalescence trvají několik měsíců.
  • Výjimečně dochází až k jaternímu selhání a smrti.

🔴 Hepatitida B - způsobuje ji virus HBV, který je 50-100krát více nakažlivější než virus HIV.

• Přenáší se krví, tělními tekutinami, pohlavním stykem, sdílením injekčních stříkaček, přenosem z matky na dítě.
  • Nemoc může začínat jako chřipkové onemocnění manifestované únavou, poruchou soustředění, svěděním kůže, bolestmi kloubů a svalů, později zežloutnutím kůže a bělma očí.
  • Při přechodu do chronického stadia hrozí cirhóza či rakovina jater.

🔴 Hepatitida C - v těle přítomný virus o sobě nedá vědět i několik let.

• Krví se dostává do jaterní tkáně, kterou poškozuje a onemocnění přechází do chronické fáze.
  • Pacient často nemá příznak nažloutnutí kůže a sklér.
  • Dále lze hepatitidu C přenést krví z matky na dítě či pohlavním stykem.
  • Na onemocnění neexistuje očkování, proto jedinou ochranou je eliminace rizikového chování, jako je používání jednorázových jehel, osobních hygienických pomůcek (zubní kartáček, holicí strojek, nůžky na nehty). Dále provádění tetování a piercingu v ověřených profesionálních salonech, chráněný pohlavní styk.

🔴 Hepatitida D - závažné virové infekční onemocnění, vyskytující se vzácně.

• Přenos je možný krví.

🔴 Hepatitida E - probíhá akutní formou,

• Často se vyskytuje v rozvojových zemích
  • Nutností je pečlivá tepelná úprava jídel.

🔴 Účinná prevence v kostce:

• proti typu A, B očkování, v ČR hrazeno státem. Ochrana nastupuje do 14 dnů po 1. dávce, po druhé za 6 až 12 měsíců je ochrana proti typu A dlouhodobá až doživotní.
  • dodržování osobní hygieny, časté mytí rukou správnou technikou
  • konzumace potravin a vody z ověřených, důvěryhodných zdrojů a omývání potravin
  • vyvarovat se rizikovému chování: nesdílet zubní kartáček, holicí strojek, nůžky na nehty atd.
  • tetování, piercing a pedikúru provádět v profesionálních salónech.

(HR)