Světový den ledvin: Zveme na preventivní vyšetření krve, moči a krevního tlaku

11.03.2019 14:07

TRPÍTE DUŠNOSTÍ, OTOKY dolních končetin nebo ČASTÝM MOČENÍM?
Nemocnice TGM Hodonín vás v rámci Světového dne ledvin pozve v pátek 29. března na bezplatné preventivní vyšetření KRVE, MOČI i krevního TLAKU. Nepodceňujte varovné příznaky. Ordinace praktických lékařů evidují až 15% lidí s nemocemi ledvin.

Celkem 25 lidí se loni přišlo nechat poprvé preventivně vyšetřit do NEFROLOGICKÉ AMBULANCE při Hemodialyzačním středisku NTGM při příležitosti Světového dne ledvin. A rozhodně se jim péče o své zdraví a také nepodceňování varovných příznaků, jako například otoky nohou či zápěstí, dušnost, časté močení, permanentní únava, kovová pachuť v ústech či suchá, svědící kůže, vyplatilo.
"U některých byl totiž zjištěn nález v moči, takže byli odesláni ke svým praktickým lékařům k došetření a následně např. na urologii," uvedla staniční sestra Hemodialyzačního střediska Nemocnice TGM Hodonín Bc. Petra Kundratová.

RYCHLE, BEZPLATNĚ a BEZ OBJEDNÁNÍ

Letos si tak 29. března budou moci zájemci nechat už podruhé vyšetřit krev i moč a také změřit krevní tlak, a to od 8.30 do 11. hodin. Následně jim primářka Hemodialyzačního střediska MUDr. Jitka Slivková či lékaři střediska sdělí obratem výsledek.
"Příprava na tato vyšetření není nutná, zájemci se mohou i nasnídat," pozvala sestra Kundratová s tím, že v tento den bude možná i prohlídka moderního hodonínského pracoviště.
Ledviny jsou párový orgán, hlavní funkcí je čištění krve od odpadních látek. Onemocnění většinou nebolí, může ale způsobit další, zpravidla kardiovaskulární onemocnění.
Vyšetřit byste se měli nechat pokud máte:
- vysoký krevní tlak
- cukrovku
- nadváhu
- kouříte
- ve vaší rodině se nemoci ledvin vyskytují
- je vám více než 50 let
V Nefrologické ambulanci NemHo, kde jsou aktivně sledováni pacienti s poruchou funkce ledvin - např. jako komplikace diabetu či hypertenzní choroby, se kontrolují také pacienti s polycystickými ledvinami nebo po zánětech ledvin.

Hemodialyzační středisko NTGM funguje již od roku 1976, přičemž bylo teprve devátým otevřeným střediskem v tehdejším Československu. Zajišťuje péči o pacienty v chronickém hemodialyzačním programu a provádí akutní dialýzy na ARO a JIP. Hodonínské pracoviště je střediskem s velkým množstvím pacientů, na dialýzu sem nyní pravidelně dochází 92 lidí. Nejstaršímu pacientovi je 94 let. (HR)
Foto zdroj: Profimedia

Srpen 2019

« Červenec 2019 Září 2019 »