Zimní zahrada

Historie:

Botanický skleník má poměrně dlouhou historii. Byl založen již v roce 1953 místní nemocnicí jako součást zahradního zázemí. Jeho původní konstrukce byla dřevěná, až později byl přestavěn na kovovou konstrukci s jednoduchým prosklením. Díky dlouholeté existenci, práci tří generací zahradníků a jedinečné sbírce exponátů se podařilo vytvořit zajímavé a neobvyklé přírodní expozice, které se mohou rovnat některým kvalitním scenériím u nás i v zahraničí. Donedávna nebyla budoucnost skleníku vyřešena a byl odsouzen k zániku. S nástupem stávajícího zahradníka se podařilo tomuto noblesnímu skvostu zajistit budoucnost. Díky tomu mají nyní návštěvníci z řad pacientů, lázeňských hostů, školních výprav či široké veřejnosti jedinečnou možnost shlédnout sbírku, která rozhodně stojí za návštěvu.

Současnost:

V současné době má botanický skleník v Hodoníně nezanedbatelnou sbírkovou i kulturní hodnotu, která má nadregionální význam. Jižní Morava má dlouholetou tradici v podobě palmového skleníku v Lednici. Další skleníky je možno navštívit v Brně a Olomouci, avšak hodonínský skleník je jedinečný pravděpodobně nejpočetnější veřejnou sbírkou cycasovitých rostlin u nás. Co do počtu druhů předčí i ambicioznější projekty obou největších českých univerzit v Brně či v Praze. I šedesátiletá sbírka velkých kosterních rostlin jako jsou ficusy (např.: ficus lyrata) a dalších menších rostlin v podrostu, má nevyčíslitelnou hodnotu. I když se skleník svou rozlohou nemůže vyrovnat ostatním expozicím u nás, návštěvníky již po vstupu okouzlí vyjímečný prostor utvářený věkovitými rostlinami. Do interiéru skleníku se vchází po schodech dolů. Výsadba je členěna dvěma chodníky. Postranní záhony tvoří vrchní patro ze stromovitých řezem udržovaných druhů a nižšího podrostu, do kterého je zasazeno přírodní jezírko s okrasnými rybami. Středový záhon je vysázen ze středně vzrostlých rostlin. Nejvzácnější je druh cycasu ceratozamia kuesteriana, který je ve veřejných sbírkách v ČR pěstován pouze v botanické zahradě v Praze, ale není nikde vystavován. Ve středovém záhonu najdete i jeden z nejstarších českých stromů oblíbeného cycasu (cycas revoluta), velké rostliny druhu cycas rumphii a relativně kompaktní sbírka rodu dioon z Mexika. Vybrané druhy jsou označeny jmenovkami, které dodávají skleníku další výchovný a naučný rozměr. Veškeré rostliny jsou skutečné, v žádném případě nejde o někdy používané náhrady, což návštěvníci s citem pro přírodu určitě ocení.

Parametry:

Botanický skleník ve tvaru obdélníku. Jeho délka je 40 m, šířka 10 m a výška 6m. Expoziční plocha o rozloze 385 m2 je protkaná 85-ti metry chodníků se schody a  bezbariérovým přístupem. V zimě je teplota temperovaná na 15°C.


Otevírací doba: 
Po - Pá 8:00 - 14:00
So, Ne a svátky: ZAVŘENO
 

Kotakt: Bc. Karel Martinec  Tel.:   518 306 294
                                           mob.:  724 554 973
                                         e-mail:  martinec@nemho.cz

Ve skleníku jsou k vidění exponáty ze všech koutů světa, ovšem nejzajímavější je sbírka cykasovytých rostlin, která patří k druhově nejbohatším veřejným sbírkám v ČR.

Individuální skupinovou prohlídku s výkladem je možno rezervovat na tel.: 724 554 973 

Fotografie naleznete v naší fotogalerii.

Možný pronájem zimní zahrady za účel focení pro různé příležitosti, např. svatby, oslavy atd. ...
Jednorázový poplatek činí 300,- Kč

Kontaktní formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.Kalendář akcí

Červenec 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

« Červen 2019 Srpen 2019 »

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

Veřejné sbírky

Dne 1. 2. 2018 byla vyhlášená nová veřejná sbírka na shromáždění finančních prostředků na obměnu zdravotnické techniky. Finanční prostředky mohou být vkládány na speciálně zřízený účet u Komerční banky, a.s., na účet č.
115-5615400257/0100 nebo do pokladničky, která je umístěná u recepce v areálu nemocnice.

© 2019, Nemocnice TGM Hodonín, příspěvková organizace – všechna práva vyhrazena

Zaměstnání | Kontakty | Mapa stránek | Redakce webových stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑