Na rakovinu tlustého střeva, plicní choroby i HIV se přišly otestovat desítky lidí

30.11.2018 13:42

Desítky zájemců využily v tomto a minulém týdnu nabídky hodonínské nemocnice ke třem preventivním vyšetřením na závažné civilizační choroby posledních let. Totiž smrtelné chronické obstrukční plicní nemoci, rakoviny tlustého střeva a nebezpečné HIV infekce, kterou bleskově otestovala v centru Hodonína mobilní sanitka. Bez objednání na ni po celý týden vyšetřovala krev zájemců také HIV poradna při Nemocnici TGM Hodonín.

Ani v příštím roce vás ale o preventivní screeningy naši zdravotníci neošidí. V plánu je totiž již nyní celá řada bezplatných vyšetření i přednášek odborníků pro veřejnost. Prevence a rychlost záchytu vážných onemocnění je totiž podle lékařů i vedení nemocnice pro jejich další průběh zcela zásadní.

„Hlavním cílem pravidelného preventivního vyšetření je snížit riziko onemocnění a úmrtí. Proto v únoru ke Světovému dni proti rakovině provede naše onkologická ambulance preventivní vyšetření s podezřením na nádorová onemocnění. V březnu pak ke Dni ledvin vyšetření krve a moči a na září chystáme přednášku ke Světovému dni srdce. V listopadu si u nás pak k Mezinárodnímu dni diabetiků mohou lidé nechat vyšetřit cukr glukometrem,“ vyjmenovala některé z plánovaných screeningů a akcí náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NTGM Mgr. Naděžda Kwašniewská.

Zdravotní prevenci obyvatel jižní Moravy dlouhodobě podporuje také Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem hodonínské nemocnice. "Prevence umožňuje včasnou diagnostiku onemocnění. Chrání tak zdraví obyvatel, ale zároveň šetří ve zdravotním systému peníze na léčbu nemocí v pokročilém stádiu. Naším doporučením proto je, aby se lidé preventivních vyšetření pravidelně účastnili,“ vzkázal na Hodonínsko krajský radní pro oblast zdravotnictví Milan Vojta.

Na snímku mobilní testovací sanitka s Hanou Zapletalovou ze Státního zdravotního ústavu Brno, u níž se během dvou minut dozvěděla negativní výsledek na HIV také redaktorka ČT Brno Barbora Blažková, která přijela do Hodonína natočit reportáž k tomuto tématu. (HR)

Leden 2019

« Prosinec 2018 Únor 2019 »