VÍLY PRO DĚTI zkrášlí dětské oddělení uměleckou výmalbou

27.01.2019 09:01

Štětce a barvy přijdou na řadu už v dubnu...

Výmalbou v jednotlivých pokojích dětského oddělení Nemocnice TGM Hodonín odstartuje už v dubnu projekt nadačního fondu VÍLY PRO DĚTI, který má za cíl zlepšit prostředí a zútulnit "sterilní" nemocniční pokoje malých pacientů, nucených trávit kvůli nemoci nějaký čas pod dohledem zdravotníků bez svých nejbližších.

"Uměleckou výmalbou chceme usnadnit odloučení od své rodiny a svých nejmilejších dětem, které budou hospitalizovány na dětském oddělení Nemocnice Hodonín," přiblížila hlavní myšlenku projektu předsedkyně nadačního fondu Michaela Piňosová. Ta také sama vezme štětec do ruky a vymaluje pokoje motivy z oblíbených dětských pohádek, podmořského světa, stromů či rozkvetlé louky plné lučních květů. Motivy jako Pejsek a kočička, Ovčí babička, ale třeba také Růžová louka, Břízy nebo Korálový útes zvolila výtvarnice přesně tak, aby odpovídaly emočnímu rozpoložení i výtvarnému cítění a vnímání dětí od útlého věku až po dorostence.

"Abychom jim svízelné a často traumatizující období v nemocnici co nejvíce usnadnili a stimulovali děti také opticky, budou prostory vymalovány přírodními motivy. Snahou je, aby děti nebyly smutné, aby se cítily dobře a klidně a aby je prostor motivoval. Zkrátka aby jej mohly pozorovat, zachytit pohledem, zkoumat a znovu objevovat," doplnila zakladatelka Víl pro děti, která veškeré projekty financuje pouze z darů dobrovolných dárců z řad obcí, firem i drobných štědrých přispěvatelů. Až dokončí všechny dětské pokoje Nemocnice TGM Hodonín, přijde pak v první fázi projektu o prázdninách na řadu také hlavní chodba dětského oddělení. Po ní bude v příštím roce následovat druhá část výmalby některých prostor Nemocnice TGM Hodonín.
Zkrášlit prostředí pro hospitalizaci dětí takto příjemnými a dětem blízkými motivy i dalších prostor okamžitě nadchlo také vedení nemocnice. "Na takto krásný a smysluplný projekt proto přispějeme částkou 10 tisíc korun," uvedl ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík.

A tolik potřebnou finanční injekci už přislíbily také některé oslovené spádové obce na Hodonínsku, jejichž obyvatelé jezdí do hodonínské nemocnice za vyšetřeními, konzultacemi s odborníky, na operace či k nutné hospitalizaci. Například starostové Terezína, Lužic, Vacenovic či Svatobořic - Mistřína už Vílám pro děti přislíbily každý částku 5 tisíc Kč. V dubnu se pak na podporu projektu chystá také vernisáž reprodukcí z výmaleb v hodonínské knihovně.
"Máme rovněž zřízenou veřejnou sbírku, která je umístěna v květinářství Kvítečka Butterfly v Hodoníně a stejně tak transparentní účet 1150/0100 u KB Hodonín, kde si mohou sponzoři svůj vklad přímo ověřit," ujistila případné dárce Piňosová.

Víly pro děti již zkrášlily prostředí například v Nemocnici Kyjov nebo aktuálně také v Domově seniorů Na Pískách v Hodoníně či v hodonínském Zeleném domě pohody, který poskytuje sociální služby klientům s mentálním postižením od 18 do 64 let věku.

Více o projektu: www.vilyprodeti.cz (HR)

Duben 2019

« Březen 2019 Květen 2019 »