Nemocnice slavnostně uvedla do provozu 3D laparoskop a UZV s jícnovou sondou

12.02.2019 12:37

Za účasti náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Taťány Malé, radního pro zdravotnictví Milana Vojty, místostarosty Hodonína Mgr. Ladislava Ambrozka, vedení nemocnice, ale také dalších hostů, zástupců médií a zdravotníků se v Nemocnici TGM Hodonín v pondělí 11. února slavnostně spustil do provozu operačních sálů nový 3D laparoskop.

Nejbezpečnější a nejrychlejší laparoskopické operace svyužitím nejkvalitnějšího Full HD zobrazení – a jako bonus pro pacienty nejkratší zotavení po zákroku. Takovými „nej“ se odteď může chlubit chirurgie v Nemocnici TGM Hodonín. Naše chirurgické pracoviště začalo totiž jako jedno z mála v kraji využívat k tzv. miniinvazivním zákrokům na jihu Moravy zcela výjimečný přístroj – speciální 3D laparoskop. Jeho provoz symbolickým přestřižením pásky oficiálně spustil v pondělí 11. 2. také vedoucí lékař operačních sálů a centrální sterilizace  MUDr. Milan Třeštík.

„Naší dlouhodobou snahou je, aby Nemocnice TGM Hodonín patřila mezi špičková, moderní a kvalitně vybavená zdravotnická zařízení v kraji a přístrojové vybavení odpovídalo požadavkům moderní medicíny. Vývoj zdravotnické přístrojové techniky jde navíc dopředu velmi rychle, proto jsme zakoupili nejmodernější typ 3D laparoskopu na trhu,“ přiblížil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Sofistikovaná technologie za 3,3 milionu korun, kterou už chirurgové v Hodoníně otestovali, jim nově umožní 3D prostorové zobrazení operovaného pole. Zajistí jim tak nejen možnost vidět veškeré detaily, ale také vnímat hloubku, jako by byl pacient otevřený, což doteď nemohli.Tzv.miniinvazivní zákroky, prováděné v chirurgii v posledních letech právě díky prudkému nástupu „umělé inteligence“, s sebou navíc nesou celou řadu výhod pro lékaře, ale především propacienty. 3D chirurgické zákroky jsou totiž mnohem preciznější, pohodlnější a bezpečnější, ale hlavně rychlejší a šetrnější. Takže se po nich pacient také za pár dní zotaví.

„Poměrně velkou část našich laparoskopických operačních výkonů tvoří nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku, operace a reoperace pacientů s Crohnovou chorobou a také morbidní obezita. Právě tady hraje důležitou roli přesnost preparace v anatomických vrstvách, která zajistí správnou chirurgickou radikalitu a snižuje riziko krvácení během operace i poranění okolních struktur,“ přiblížil primář chirurgie NTGM MUDr. Martin Man. Na jeho oddělení narůstá také počet laparoskopických operací rakoviny tlustého střeva a nespecifických střevních zánětů. Pacienti s nádory mají prioritu, čekací doba na operaci je navíc v Hodoníně velmi krátká – pouze 2 až  4týdny.

„V posledních letech také díky vysoké kvalitě práce roste spolupráce s komplexním onkologickým centrem Fakultní nemocnice Brno,“ nastínil Man. Chirurgie v Nemocnici TGM Hodonín patří mezi špičková pracoviště, čtrnáctičlenný zkušený tým zde provede 2 tisíce operací ročně. Moderní 3D laparoskopickou věž tamní lékaři využijí při všech typech operací.

Kromě sofistikovaného přístroje na operační sály uleví od března hodonínská nemocnice také kardiologickým pacientům. Pořídí totiž moderní kardiologický ultrazvuk s jícnovou sondou za 2,2 mil. Kč, který odhalí nejen skryté choroby a vady srdce, ale odhalí také jednu z příčin migrény.

Od prosince 2018 je kromě toho na Radiodiganostickém oddělení v provozu nový ultrazvukový přístroj nejvyšší výkonnostní kategorie Canon Aplio 400 s výlučně digitálním formátováním UZ svazku, který má výškově stavitelný plně programovatelný ovládací panel s barevným podsvícením kláves  a několika zobrazovacími režimy. Celková hodnota 1,5 mil. Kč, plně pořízený z dotace JmK.

Snahu hodonínské nemocnice „upgreadovat“ své přístrojové vybavení podpořil nedávno také její zřizovatel.

„Rada Jihomoravského kraje schválila nedávno Nemocnici TGM Hodonín dotaci 1,2 milionu Kč na nákup plicního ventilátoru pro Anesteziologicko-resuscitační oddělení“, doplnila ještě náměstkyně hejtmana Mgr. Ing.Taťána Malá.

Na investice v celkové hodnotě cca 7 mil. Kč přispěl dotací zřizovatel NTGM Hodonín, p. o. Jihomoravský kraj  ve výši cca 4,5 mil. a  taktéž Město Hodonín ve výši cca 2 mil. Kč. (HR).

Únor 2019

« Leden 2019 Březen 2019 »