Podle statistik v České republice v posledních letech dramaticky stoupá počet lidí s cukrovkou, aktuálně každý třetí Čech starší 65 let je diabetik. Pokud bude dynamika tohoto onemocnění pokračovat, v roce 2035 jím bude trpět již každý desátý Čech, a to bez ohledu na věk. Nejvyšší nárůst přitom zdravotníci zaznamenávají mezi 50. a 75. rokem života.

Většina lidí onemocní diabetem 2. typu.

Jaké jsou hlavní příčiny diabetu 2. typu?

• nadváha
  • obezita
  • konzumace alkoholu
  • kouření

K diabetu se často přidružují vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a demence.

Velkým nebezpečím je, že cukrovka zpočátku nebolí. Výživa tkání se ale v důsledku diabetu postupně zhoršuje a vede

• k uzavírání tepen
  • neuropatii
  • selhání ledvin
  • ztrátě zraku

Jak efektivně diabetu 2. typu předejít?

• Jednoznačně úpravou životního stylu.

A co tedy pro své zdraví v tomto směru dělat?

• Půl hodiny pohybu střední intenzity denně, např. rychlejší chůze. Jízda na kole nebo práce na zahradě snižuje riziko diabetu o 30 %.
  • Čas strávený sezením je vhodné každých 30 minut přerušovat lehkou aktivitou
  • Nekouřit
  • Pít neslazené nealkoholické nápoje – nejlépe vodu
  • Jíst pestře a přiměřeně s dostatkem prospěšných tuků
  • Ke každému jídlu přidat ovoce nebo zeleninu
  • Myslet na udržování optimální tělesné hmotnosti.

"A začít už od dětství, protože co se v mládí naučíme, se ve stáří projeví. Jestli ve zdraví nebo v nemoci záleží jen na nás".

(S využitím tiskové zprávy a prezentace SZÚ - Státního zdravotního ústavu)

Na jaké pracoviště se obrátit v případě potíží v Nemocnici TGM Hodonín?

Více se dočtete i zde: