Ledviny - jeden z klíčových orgánů lidského těla, který se dá bez nadsázky označit jako multifunkční. Ledviny totiž odstraňují toxiny, pomáhají kontrolovat krevní tlak, hladinu minerálů a molekul v krvi, včetně sodíku nebo draslíku. Kontrolují sůl a vodu v těle, stejně jako zdravé kosti či produkci červených krvinek.

Nemocné ledviny většinou nebolí. Často tak trvá celé roky, než se na onemocnění přijde, a tak je v tomto případě prevence více než důležitá. Jak tedy udržovat tento párový orgán uložený po obou stranách bederní páteře ve formě?

• pravidelně se hýbejte
  • vylučte zcela kouření
  • omezte alkohol na co nejnižší míru
  • nechte si měřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi

Vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, stres a nedostatek pohybu paří totiž mezi nejrizikovější faktory chronického onemocnění ledvin. To obvykle nezmizí, dá se ale léčit.

Pacientům nad 50 let věku nabízí navíc zdravotní systém v ČR celý soubor preventivních opatření, díky nimž může dojít i k odhalení onemocnění ledvin.

Pozor - onemocnění ledvin může skončit i jejich úplným selháním!

Při příležitosti Světového dne ledvin si dovolíme vyzdvihnout Hemodialyzační středisko s nefrologickou ambulancí při NTGM, které patří mezi špičková pracoviště. Bylo otevřeno v roce 1976, kdy začínalo s jedním přístrojem, v roce 2015 se pak přestěhovalo z provizorního objektu do modernizovaných prostor v budově HTO, zde se nachází dosud. Pracuje v nepřetržitém provozu. Péče na tomto pracovišti je ambulantní, probíhá na 12 lůžkách.

Hemodialyzační středisko provádí metody nahrazující funkci ledvin (hemodialýza

a hemodiafiltrace) a připravuje pacienty k zařazení na čekací listinu na transplantaci ledviny.

K 31. 12. 2023 v hemodialyzačním středisku bylo provedeno

• 10 721 hemodiafiltrací
  • 262 hemodialýz, z toho 257 akutních.

Nefrologická ambulance se věnuje vyšetření funkcí ledvin a diagnostice a léčbě ledvinných

onemocnění, přípravě pacientů k zařazení do pravidelného dialyzačního programu, provádí základní

vyšetření potenciálních dárců ledviny (u příbuzenských transplantací).

Jen loni vyšetřila 3 878 pacientů.

HDS a nefrologická ambulance poskytují péči pro okres Hodonín (Hodonínsko, Kyjovsko, Veselsko).

Pod vedením prim. MUDr. Jitky Urbanové zde nepřetržitou péči poskytuje 17 sester, z toho 5 s vysokoškolským diplomem.