(Foto: archiv NTGM. Dárce krve přišel hned ráno pozdravit a poděkovat jim ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík, který je společně s ředitelkou Oblastního spolku ČČK v Hodoníně Annou Jurkovičovou přišel povzbudit až do odběrové místnosti).

Světový den dárců krve si každoročně připomínáme 14. června a má za cíl upozornit na celospolečenský význam dárcovství krve a připomenout si ty, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat část sebe sama pro záchranu druhého člověka.

V ČR v posledních letech nestačí počet nových dárců krve vyrovnat jejich úbytek daný věkem či nemocemi. I naše dárcovská základna v hodonínské nemocnici stárne, pravidelných dárců ubývá a čím dál častěji se potýkáme s nedostatkem krevních konzerv. Právě transfuzní přípravky jsou nezbytné pro chod každého zdravotnického zařízení. Jen pro srovnání – v roce 2019 nás navštívilo 2463 dárců a v roce 2020 jich bylo o 137 méně, to znamená 2326 dárců.

V loňském roce připadl Den dárců na úterý 16.06., darovat přišlo 26 pravidelných dárců a jedna statečná prvodárkyně, ze které se stal pravidelný dárce krve a jen její krev pomohla 3 pacientům na interně, chirurgii a dialýze.

Proto se snažíme povzbudit mladou generaci aby se nebála a navštívila nás na transfuzním oddělení. Darování krve Má smysl !!

V roce 2020 nejvíce transfúzních přípravků putovalo pacientům na interní oddělení – 688 konzerv, odd. chirurgického JIPU jich potřebovalo 641, ARO – 304, hematologie a onkologie - 291, interní JIP – 242 , nepočítaje zbylá oddělení naší nemocnice. Za každým z těchto čísel je DOBROVOLNÝ DÁRCE KRVE.

Každý dárce je důležitý. Možná již dnes nebo zítra bude právě Vaší krve potřeba.

Pro představu o výdeji v posledních měsících - za měsíc duben přišlo 183 dárců a transfuzních přípravků se vydalo 198, v květnu darovalo 239 dárců a na oddělení putovalo 244 krevních konzerv. Proto každého dárce vidíme velmi rádi a ještě raději jsme, když se z prvodárců stávají pravidelní dárci krve.

Rádi bychom oslovili prvodárce, aby neváhali a přišli posílit řady našich čestných dárců.

My jim vysajeme 450 ml krve, ale přibalíme úžasný pocit, že právě Vaše krev někomu zachránila život nebo pomohla ze zdravotních potíží.

Další výhodou pravidelného darování krve je ta, že budete mít dobrý přehled o svém zdravotním stavu.

Také bychom rádi poděkovali našim dárcům, kteří nás ani v době různých omezení nenechali na “holičkách“ a my jsme díky jejich pomoci mohli vykonávat naši práci na 100%. Protože bez nich jsme poloviční….