Dialýza NTGM patří ke špičkovým pracovištím

Na čtvrtek 10. března připadá letos další Světový den ledvin. Celosvětová kampaň si klade za cíl upozornit na fakt, že 10 až 15 procent populace trpí nějakou formou onemocnění ledvin. Ani Česká republika přitom zdaleka není výjimkou. Odborníci proto radí nepodceňovat varovné signály, jako je především vysoký tlak, otoky dolních končetin či změna barvy moči.

Letos se kampaň koná ve světle pokračující epidemie covidu-19, který pro pacienty s chorobami ledvin přináší značná rizika. Velmi náchylní jsou k ní především dialyzovaní pacienti. Od začátku roku 2020 tak i toto pracoviště NTGM pečuje o Covid-19 pozitivní, což klade velké nároky nejen na zajištění prostor střediska, ale také na personál. Zejména v první vlně pandemie onemocněla totiž řada zdravotních sester, a péči o pacienty bylo velmi obtížné zajistit.

Jak vůbec onemocnění ledvin poznat, když ledviny většinou nebolí?

„Řada z nich o svém onemocnění vůbec neví. Varovným příznakům tak lidé nemusí věnovat pozornost, nebo je přisuzují onemocnění jiných orgánů,“ přibližuje primářka Hemodialyzačního střediska hodonínské nemocnice MUDr. Jitka Slivková.

Zbystřit by tak měli především pacienti, kteří na sobě pozorují některý z varovných příznaků onemocnění ledvin, jako je například vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, nadměrná únava, hubnutí či změna barvy moče nebo charakteru močení.

„Onemocněním ledvin trpí zejména jedinci, kteří mají i další přidružené choroby, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby či některá geneticky podmíněná onemocnění, jako je například polycystická choroba ledvin. Mezi rizikové faktory pro rozvoj onemocnění ledvin se pak řadí kouření, obezita v dospělosti a některé vývojové vady močového systému,“ vyjmenovává lékařka.

Chronické onemocnění ledvin vede podle ní ke ztrátě ledvinné funkce v řádu měsíců až let a má ve většině případů progresivní charakter. „Abychom tak zabránili selhání ledvin včetně dialýzy a progresi zpomalili, je nutné onemocnění včas odhalit, správně diagnostikovat a následně adekvátně léčit. K tomu je zapotřebí zvýšit informovanost laické, ale i odborné veřejnosti o příčinách a důsledcích onemocnění ledvin, a dále o jejich dopadech na celkové zdraví. V letošním roce stejně jako vloni nelze organizovat tradiční odběrové akce zaměřené na vyšetřování hodnot ledvinných parametrů, přesto není možno prevenci onemocnění ledvin zanedbávat,“ varuje.

Hemodialyzační středisko v Nemocnici TGM Hodonín nabízí pod vedením MUDr. Slivkové špičkovou péči a zázemí pro pacienty s chronickým selháním ledvin. Středisko pečuje aktuálně o 96 pacientů, věkový průměr je 66 let.

A jak vlastně dialýza probíhá?

„Jde o bezbolestnou proceduru v intervalu 2 až 3x týdně, přičemž pacienty do střediska přiváží nemocniční sanitkou. Dialýza trvá vždy 4 hodiny, pacient může spát, číst si, sledovat televizi. Krev je odváděna při této proceduře do dialyzátoru, kde se očistí a zase se vrací zpět do těla,“ přibližuje. Jak již naznačila, náročná je v tomto období zejména péče o covidové pacienty.

Ty je totiž třeba dialyzovat v separaci, tedy odděleně od ostatních, pro čtyřhodinovou proceduru je třeba navíc vyčlenit jednu zdravotní sestru.

Dialyzovaní pacienti jsou ke covidové infekci velmi náchylní, mnohem častěji, než u běžné populace se u nich vyskytnou komplikace, jako je například pneumonie s následným respiračním selháním. Každý čtvrtý nakažený pak podle primářky hodonínské hemodialýzy Covid-19 nepřežije.

„Tyto jedince proto musíme pečlivě chránit, přednostně aplikujeme specifické léky, jako jsou monoklonální protilátky a antivirotika, které mohou významně snížit riziko jejich hospitalizace, a tím potažmo i úmrtí,“ zdůrazňuje lékařka. Každý dialyzovaný pacient by měl být podle MUDr. Slivkové proti Covid-19 očkován.

„U vakcinovaných dialyzovaných pacientů pozorujeme totiž výrazně nižší výskyt závažných komplikací,“ vysvětluje.

• Hemodialyzační středisko NTGM slaví v letošním roce již 46. výročí. Součástí pracoviště pod vedením prim. MUDr. Jitky Slivkové je také nefrologická ambulance, která provádí kontrolu pacientů po transplantaci ledvin či připravuje indikované pacienty k zařazení do programu chronické dialýzy.