1

Zatímco jedinečný skleník v areálu Nemocnice TGM Hodonín jezdí obdivovat botanici či milovníci flory z celé republiky i ze zahraničí včetně Španělska, hodonínští často vůbec nevědí, jaký tropický skvost se na území jejich města vlastně skrývá.

A právě dostat zimní zahradu do povědomí místních stálo za zrodem nápadu, díky němuž si odteď budete moci vychutnat cyklus pravidelných komentovaných prohlídek. První z nich se uskutečnila tento týden, a to i za účastnosti médií.

Zhruba šedesátka zájemců z řad hostů Lázní Hodonín i veřejnosti obdivovala vzácné cykasy, ale třeba i křížence citronu s grepem. Pravděpodobně druhově nejrozsáhlejší sbírku cykasů u nás fundovaně představil zahradník Bc. Karel Martinec, který o vzácné exponáty z rostlinné říše pečuje posledních deset let.

Ještě nedávno byl přitom skleník s jezírkem plným okrasných ryb v havarijním stavu a byl téměř odsouzen k zániku.

Ze sedmdesáti druhů rostlin je zde nejzajímavější a v Česku jedinečný soubor cykasů. "Těch máme šestadvacet kusů. Z toho mnohé jsou tak vzácné, že další jsou až v Královské botanické zahradě v Londýně. A pro svou vzácnost ani nejsou veřejnosti na očích, ale tady u nás se na ně mohou lidé bez problému podívat. Vstupné je přitom jen dobrovolné,“ uvedl Martinec pro Hodonínský deník.

Výjimkou jsou ovšem nově spuštěné komentované prohlídky, které by se od dubna mohly konat i o víkendu, a za něž návštěvníci zaplatí 50 korun.

Ačkoli si už nyní mohli všechny vzácné rostliny prohlédnout pěkně z blízka, od jedné se přece jen drželi raději v uctivé vzdálenosti. Mezi exponáty totiž nechybí ani jedna z nejjedovatějších rostlin na světě - acokanthera spectabilis, z jejíž šťávy se vyráběl obávaný šípový jed. Ten dokázal paralyzovat protivníka během pár vteřin.

Pokud se ale do skleníku půjdete podívat mimo ohlášené datum další komentované prohlídky, a to kterýkoli všední den od 8. do 14. hodin, nemusíte se ničeho obávat. Tato bylina roste totiž mimo dosah ve značné vzdálenosti od cesty.

Na závěr prohlídky spustil šéf zahradníků NTGM ještě i zavlažovací systém, aby si návštěvníci dokázali reálně představit tropické klima, v němž zdejší rostliny žijí. Přinutil tím návštěvníky vytáhnout z tašek deštníky a nasadit kapuce.

Cyklus komentovaných prohlídek pokračuje již za měsíc. "Další zájemci si mohou náš botanický skvost prohlédnout 23. března od 13. hodin," srdečně zve mluvčí Nemocnice TGM Hodonín Bohdana Kuzmová Křepinská.

Přijďte také svou prohlídkou podpořit další fungování skleníku. Děkujeme předem za vaši návštěvu!

Info k naší zimní zahradě: https://www.nemho.cz/zimni-zahrada

Více fotografií ze skleníku na: https://eu.zonerama.com/