Hned dvakrát si těsně před Vánoci mohli naši pacienti užít citlivý humor Zdravotních klaunů a také "smích, který pomáhá při bolesti, strachu a osamění", jak se uvádí v podtitulu webových stránek této neziskové organizace, která působí celostátně ve zdravotnictví i sociálních službách.

Nejprve léčili malé pacienty na Dětském oddělení Nemocnice TGM Hodonín pan "podprimář" Čeněk Žouželík a doktorka Anastázie Neškodná. Kouzelný bublifuk, barevné nafukovací balonky, miniaturní kytara a hlavně zvoneček z Tibetu posvěcený samotným dalajlámou, jehož cinkání letí přes fontanelu do Vesmíru a plní všechna vánoční přání, jak dětem dnes při své nečekané "vizitě" s kamennou tváří tvrdil podprimář Žouželík. S těmito proprietami rozesmála dvojice zdravotních klaunů naše nejmenší hospitalizované pacienty, kteří museli poslední dny před Vánoci trávit na nemocničním lůžku. A to nejen na pokojích, ale také na Dětské JIP.

A jak taková předvánoční taškařice se stromečkem jako rekvizitou dopadla? Cinkat na kouzelný zvoneček musely nakonec nejen samotné děti, ale všichni, koho Čeněk Žouželík alias rukušimrám s paní doktorkou Anastázií Neškodnou cestou za dětmi v chodbách i v nemocničním areálu potkali.
Pobavit se navrch mohly děti také "vlastními vánočními melodiemi v klasickém hudebním zpracování", jak při zpěvu poněkud netradičních koled tvrdili sami protagonisté. A, samozřejmě, si malí marodi s klauny i rádi zazpívali.
A i když si Zdravotní klauny užili naši pacienti ještě i v pondělí 23. prosince, kdy přišli rozesmát děti a pacienty na oddělení OOP,  odnesli si jako poděkování za celoroční skvělou zábavu pro naše pacienty už nyní také vánoční dárečky. Předaly jim je a k Vánocům a do nového roku popřály nejen obě náměstkyně, ale také ředitel nemocnice Ing. Antonín Tesařík, který si neváhal dokonce nasadit klaunský nos.

"Dotkněte se této kouzelné vánoční baňky a splní se vám přání," tvrdili klauni při své druhé předvánoční návštěvě v předvečer Štědrého dne. Na Oddělení ošetřovatelské péče (OOP) a znovu i na Dětském oddělení rozdávali smích s vánočním stromečkem a kouzelným zvonečkem pan primář Hajný, doktorka Anastázie Neškodná a sestra Otýlie Dutá.
Pacienty na obou odděleních nejen rozesmáli a pobavili, ale také rozezpívali. Jen málokdo totiž odolal nabídce zapět si s touto legrační trojicí známé české koledy. A tak se nemocnicí nesla slova vánočních písní Nesem vám noviny, Vánoce, vánoce přicházejí, Purpura, Tichá noc a dalších. "A ještě si pacienti mohli sáhnout na kouzelné jablíčko nebo vánoční baňku na stromečku a přát si přitom přání. Na dětské JIP opět léčil kouzelný bublifuk, přání se stromečkem pak provázelo i kouzelné zvonění," doplnila ještě projektová manažerka NemHo Jana Mikésková.
A když už Vánoce a čas dárečků, rozdávali v hodonínské nemocnici Zdravotní klauni klaunské nosy, záložky, diáře, pohlednice, zrcátka pro potěšení a pro radost.

Děkujeme pěkně za celoroční skvělou spolupráci a do nového roku přejeme organizaci Zdravotní klaun jen vše dobré.

(Bc. Hana Raiskubová)