(foto: archiv NTGM)

Lékaři Nemocnice TGM Hodonín budou od prosince při operacích využívat nejnovější přístroje, a to dva anesteziologické, dvě laparoskopické věže, multifunkční systém, artroskopickou věž či videorektoskop. Operační sály totiž od poloviny října do poloviny prosince projdou nákladnou modernizací, po níž se stanou jedním z nejkvalitněji vybavených pracovišť svého druhu na jižní Moravě. Součástí rozsáhlé rekonstrukce přitom bude mimo jiné i výměna sterilizátorů, vzduchotechniky, elektroinstalací, zdravotně technických instalací a další práce. Menší překážkou na cestě k moderním prostorám se špičkovými přístroji nové generace, které budou šetrné k pacientům, bude pouze krátkodobé uzavření provozu sálů.

„Úterý 10. října bylo posledním operačním dnem před odstávkou. Od středy 11. října pak  z důvodu chystané komplexní rekonstrukce v hodonínské nemocnici nebudou probíhat žádné operace, a to chirurgické ani gynekologické. Akutní pacienti budou po dobu nákladné přestavby automaticky posíláni do Nemocnice Kyjov a Břeclav, které převezmou urgentní chirurgickou agendu. K plánovaným výkonům v nových moderních prostorách vybavenými špičkovou technikou se budou moci pacienti objednávat od 10. prosince tohoto roku, ambulantní provoz bude po celou dobu oprav fungovat ve stávajícím režimu,“ sdělil ředitel NTGM Jiří Koliba.

Pacienty k složitějším operacím nemocnice objednávala maximálně 14 dní před uzavřením sálů, k lehčím operačním výkonům pak asi 7 dní před uzavřením. „Děkujeme všem naše pacientům za shovívavost a pochopení,“ uvedl Koliba.

Ten také v rámci chystaných opatření a dočasného omezení péče sdělil, že v době zahájení plánované rekonstrukce dojde k redukci chirurgického oddělení na jednu stanici. Na chirurgii B se přestěhuje interní mužské oddělení, kde také proběhne rekonstrukce. Pacienti se ale o dostupnost zdravotnické péče obávat nemusí.

„Současně totiž také posílíme služby sanitek, které budou převážet pacienty k hospitalizaci do okolních nemocnic zvláště v době pohotovostních služeb,“ ujistil ředitel NTGM. Informace již od něj obdržela také Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje a zřizovatel nemocnice, tedy Jihomoravský kraj.

Zásadní modernizace, na jejímž konci bude po dvou měsících špičkové pracoviště, proběhne na podzim v rámci dotačního programu IROP, konkrétně 98. výzvy ReAct. Přesná částka, určená k opravy a doplněné přístrojového vybavení, je 45.667.895,- Kč. Rekonstrukce bude ukončena 14. prosince, slavnostní uvedení zrekonstruovaných sálů do provozu se pak plánuje na pátek 15. prosince.

Lékaři chirurgického oddělení NTGM využijí toto přechodné období k absolvování stáží, kongresů a dalších odborných akcí.

Díky zapojení do výzvy ReAct získala Nemocnice TGM Hodonín, spádová pro 60 tisíc pacientů, nedávno 150 milionů korun na obměnu a modernizaci přístrojového vybavení jednotlivých oddělení. Zařízení se tak postupně stává špičkovým moderním pracovištěm, nabízejícím celou škálu moderních vyšetření a léčebných postupů. Nedávno tak nemocnice uvedla právě do provozu operačních sálů přístroje nové generace, konkrétně dva špičkové RTG přístroje s pojízdným C-ramenem za více než 7,2 milionu korun. Předností rentgenů je vysoké rozlišení a výborné manévrovací schopnosti, a to při použití co nejnižší dávky záření.