1

Traviny a rozchodníky budou mít nad hlavami pacienti a zdravotníci, kteří budou od příštího roku navštěvovat aktuálně vznikající moderní Pavilon zobrazovacích metod v areálu hodonínské nemocnice.

Právě na této budově proběhla koncem minulého týdne instalace živých pásů, které se kvůli čerstvě osázeným rostlinám musely položit maximálně do dvou dnů od jejich doručení na místo určení.

• Proč jsou zelené střechy v posledních letech tak "in" a čím jsou nejvíc cenné?

Střechy pokryté vegetací výrazně zvyšují užitnou hodnotu budov, a to nejen tím, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Absorbují navíc škodliviny z ovzduší a snižují prašnost v okolí budov. Střešní vegetace má ale hlavně schopnost absorbovat srážkovou vodu a vracet ji formou odpařování zpět do okolí. Budova, kterou nově pokryla svěží zelená střecha, tak přispěje k ochlazování vzduchu, a tím i k vylepšení životního prostředí včetně mikroklimatu uvnitř nemocničního vnitrobloku.

Jelikož pavilon je nižší než ostatní budovy a tato střecha je vidět například i z pokojů pacientů, bude plnit i hledisko estetické. Pohled z oken bude zkrátka hezčí.

"Tato střecha se navíc tolik nezahřívá jako například střecha asfaltová a nevyzařuje tolik tepla do svého okolí nebo do okolních oken," uvedl vedoucí hospodářsko-technické správy nemocnice Ing. Jaroslav Malát.

Ředitel hodonínské nemocnice Ing. Jiří Koliba ještě doplnil, že dokončení stavební činnosti je v plánu do konce dubna 2024, a že pavilon by měl být otevřen do konce prvního pololetí roku 2024.

• Více o nově vznikajícím Pavilonu zobrazovacích metod zde: