O postavení hodonínské nemocnice v rámci systému krajských nemocnic, ale i o tom, na co si pacienti nejvíce stěžují, jaké specializace v zařízení momentálně nejvíc chybí, jak vnímají nového ředitele jako nezdravotníka lékaři a zaměstnanci nemocnice, co by nemocnice potřebovala ze všeho nejvíc, i na co můžeme být v Hodoníně nejvíc hrdí a pyšní?

O tom všem si během téměř dvacetiminutového pořadu povídal 9. ledna s Jiřím Kolibou, ředitelem NTGM, redaktor Zdeněk Truhlář. Posluchači ČRo Brno se tak mohli dozvědět o investičních plánech i o finanční kondici, v jaké se zařízení po covidu i zdražení energií nachází.

"Od 1. ledna 2022 jsem byl pověřen řízením a nemocnici jsem přebral ve slušném stavu, takže je na co navazovat. Máme velké rozvojové plány do budoucna, a já jako stavební inženýr - investičák, tady budu mít své pole působnosti. V nejbližších letech jsou před námi investice nejméně za půl miliardy korun. Navazuji přitom na mým předchůdcem již rozjetý projekt nového pavilonu, jedná se o Pavilon zobrazovacích metod, kam budou přesunuty stávající zařízení a technologie našeho rentgenového oddělení. Tedy rentgen, ultrazvuk i počítačový tomograf. Od 1. ledna příštího roku tam chceme nově instalovat i magnetickou rezonanci, což je technologie, která dosud v hodonínské nemocnici chyběla, a kterou, samozřejmě, rádi budeme mít a rozšíříme jí své portfolio," říká v rozhovoru ředitel hodonínské nemocnice.

Na první fázi by podle Jiřího Koliby mělo navazovat rozšíření objektu urgentního příjmu, který bude nejen v uvolněných prostorách stávajícího RDG oddělení, ale budovu rozšíří i dále do nemocničního parku.

"To by mělo následovat zhruba půl až tři čtvrtě roku za Pavilonem zobrazovacích metod. A k tomu, abychom se nenudili, jsme za 150 milionů korun uspěli ve výzvě React na obnovu lékařských přístrojů a vybavení," avizuje také v rozhovoru s tím, že obnova poběží do konce letošního roku, přičemž stavební práce na novém pavilonu se rozběhnou již v březnu.

V rozhovoru se také dozvíte, v jaké kondici hodonínská nemocnice je.

"Co se týká hospodaření krajských nemocnic, je na špici, loňský rok uzavřeme v zisku. Nebylo to jednoduché, zasáhl nás covid i zdražení energií. Vysoké ceny budou sice letos přetrvávat, i tak bychom to ale měli zvládnout," předpokládá nedávno jmenovaný šéf NTGM.

Pomůže tomu podle něho i osazení střechy solárními kolektory na fotovoltaickou elektrárnu, kdy je příslušná žádost na dotaci již podána, takže ve 2. pololetí letošního roku chce tento projekt vedení nemocnice realizovat.

Rozhodně si rozhovor plný informací nenechte ujít. Celý záznam je k dispozici na tomto odkazu:

Český rozhlas Brno děkujeme pěkně za spolupráci a za velmi příjemně strávený čas.