1

Jak je smysluplné pořádat v Nemocnici TGM Hodonín preventivní akce pro veřejnost, ukázala v tomto týdnu akce projektu NEBÝT NA TO SAMA. V rámci spolupráce jsme totiž společně pozvali veřejnost na celodenní kontrolu znamének s edukací správné péče o kůži. Extrémní množství lidí, kteří si přišli znaménka zkontrolovat, tak ukázalo, že je zde velká poptávka lidí po vyšetření znamének a jiných dermatovenerologických problémů.

A další skvělá zpětná vazba: rychlý záchyt akutního pacienta! Pouhých 25 hodin stačilo totiž na to, aby jeden z dvojice klientů s maligním melanomem skončil na specializovaném pracovišti a může neprodleně zahájit léčbu. V řádu hodin předstoupil před melanomovou komisi Masarykova onkologického ústavu v Brně, které je jedním z nejšpičkovějších pracovišť v ČR.

Vyšetření v Nemocnici TGM Hodonín prováděl ve spolupráci s nemocniční chirurgickou ambulancí MUDr. Filip Skokan z FNUSA v Brně.

"Prošlo jím bezmála 150 lidí včetně zdravotního personálu nemocnice. Byly zachyceny 2 maligní melanomy s urgentním odesláním na specializované onkologické pracoviště - Masarykův onkologický ústav v Brně, který je odborným garantem projektu. Dále 8 klientů bylo odesláno v průběhu probíhající kontroly na nemocniční chirurgii k odstranění dysplastických névů, které byly vysoce suspektní," uvedla po akci organizátorka Andrea Nováková.

Dále bylo podle ní zachyceno také 7 bazaliomů, což je další typ nebezpečného kožního nádoru. Bohužel v řádu desítek klientů byly nalezeny nejenom rizikové displatické névy, tedy atypické pigmentové skvrny, ale také široká škála atopických exémů včetně dalších exémových nemocí, které vyžadují pravidelnou péči.

Z tohoto důvodu byli klienti odkázáni na sektorového dermatologa.

Zdůraznila, že akce ukázala, jak vysoká je v Hodoníně potřeba provádět pravidelně tento typ akcí a pomoci této oblasti se spádovostí 61 000 obyvatel a jedním dermatovenerologem na lokální sektor.

"Věříme, že v průběhu příštího roku bude tato možnost kontroly otevřená většímu počtu obyvatel a budeme se vracet do Hodonína častěji, protože prevence a včasná diagnóza může zachránit život," dodala za organizátory Nováková.

Akce byla realizována za finanční podpory Jihomoravského kraje - velmi děkujeme. Díky partnerství se společností La Roche - Posay měli organizátoři k dispozici také vzorečky krémů dle typu a citlivosti pleti. Rovněž děkujeme!