1

S bohulibým nápadem zorganizovat výzvu, při níž se vybere 100 litrů krve, oslovili hodonínskou nemocnice nedávno zástupci hodonínských skautů.

Začátkem května ji tak při jednom z pravidelných odběrových dnů slavnostně zahájil náměstek pro zdravotní péči NTHM MUDr. František Černý, který k přítomným dobrovolným dárcům krve promluvil. Vyzdvihl přitom nejen hodnotu dobrovolnosti a ochotu zapojení veřejnosti, ale i angažovanost samotných skautů k této konkrétní akci a k dárcovství krve obecně.

"Statut dárce je jedinečný a lidská krev a její deriváty, tolik potřebné při jakémkoli urgentním zákroku, jsou nenahraditelné. Nedají se nijak jinak vyrobit než získat přímo od ochotných dárců," uvedl náměstek pro zdravotní péči NTGM.

Výzvu 100 za 100 přišlo na naši transfuzku začátkem května podpořit zatím 7 členů skautského „oddílu“, a to například z Hodonína, Mikulčic nebo Ratíškovic. Výzva ovšem běží dál, přičemž cílí zejména na mladé zájemce o darování a zejména hlavně na prvodárce, tzn. dárce nově zapsané do registru dárců.

Potřebu získávat nové dárce připomněla při zahájení akce "100 za 100" také přítomná vedoucí lékařka Pracoviště hematologie a transfuzní služby MUDr. Hana Hájková. Kromě této novinky se v rámci náboru nových dárců koná každoročně na podzim na transfuzce NTGM také akce "450 ml naděje" a samostatná pravidelná akce darování junáků z Ratíškovic pod názvem Drákula. Letos proběhl již 48. ročník jejich společného darování.

Zajištění krevních konzerv pro exponovaná oddělení je pro naše kolegy z Pracoviště hematologie a transfuzní služby takový nikdy nekončící boj. Za loňský rok krev darovalo 2576 dárců, což je o 150 více než v roce 2020, ale zatímco loni přišlo od ledna do začátku května 830 lidí, letos je to ve stejném časovém úseku o zhruba 80 méně.

A která oddělení a pracoviště zpracovala loni nejvíce krve?

"V roce 2021 se vydalo 2392 krevních konzerv a 548 plazem. Pomyslné první místo zaujímá interní oddělení, které jich spotřebovalo více než 1000, následovalo oddělení chirurgie s 846 TU, 3.místo Hematologie 250 TU, pak ARO+NIP 162 TU. V roce 2022 již máme od ledna do dubna vydáno 770 krevních konzerv a 183 plazem. Letos přišlo zatím 751 dárců," upřesnila vrchní laborantka HTO Lenka Čtvrtečková.

Ta věří, že i akce skautů tak pomůže pravidelně doplňovat chybějící zásoby krve.

Děkujeme srdečně všem, kteří krev v hodonínské nemocnici pravidelně darují.

Reportáž z akce "100 za 100" v TV Slovácko zde: