„Nové sanitky Volkswagen T6 uvezou 4 pacienty a nabídnou také výrazně větší komfort i špičkovou zdravotnickou techniku, jako například pojízdné křeslo s nakládací rampou pro větší pohodlí pacienta či nosítka s polohovatelným podhlavníkem a nožním obloukem s nosností až 250 kilogramů,“ uvedl náměstek pro investice a HTS Nemocnice TGM Hodonín Milan Pospíšil.

Kromě toho budou mít řidiči nových sanitních vozů možnost bezpečně a komfortně převážet nechodící pacienty včetně jejich invalidního vozíku. Moderní sanitky za více než 2 miliony korun, pořízené z dotace Jihomoravského kraje, nabídnou také příjemné klimatizované prostředí pro pacienty i řidiče a pro řidiče také moderní pracovní prostředí. Samozřejmostí je rozvod elektřiny po celém prostoru sanitky. „V neposlední řadě dojde jejich uvedením do vozového parku hodonínské nemocnice k významné úspoře provozních nákladů,“ vyzdvihl Pospíšil.

Nemocnice TGM Hodonín provozuje nyní 12 sanitek pro přepravu pacientů, nové vozy typu Volkswagen  T6 nahradí  sanitky pořízené v r. 1996 a 1999, které mají najeto kolem 600 tisíc km.

Sanitky jsou zařazeny do systému dopravní zdravotní služby a může je využít kterýkoli pacient buď na základě žádanky od svého ošetřujícího lékaře, nebo jako samoplátce.

2,2 milionu korun na pořízení sanitek nebyla zdaleka jediná letošní finanční injekce hodonínské nemocnici od jejího zřizovatele. V červenci totiž k původním 23 milionům uvolnil Jihomoravský kraj na investice dalších 11,5 milionu korun navíc. Zařízení za ně ještě letos pořídí špičkový skiagrafický rentgen za 8 milionů korun a opraví vzduchotechniku v přípravně cytostatik pro onkologicky nemocné pacienty. V září JMK uvolnil dalších 2,85 milionů korun, za které NemHo pořídí nové překládací okno na chirurgické sály. Z dotace Jihomoravského kraje a také Města Hodonína zakoupila nemocnice navíc již začátkem roku 2019 za zhruba 7 milionů korun sofistikovaný 3D laparoskop na operační sály, špičkový kardiologický ultrazvuk s jícnovou sondou či nový ultrazvuk na Radiodiagnostické oddělení. Obměna a neustálá modernizace přístrojové techniky je totiž jednou z priorit vedení hodonínské nemocnice.

(Bc. Hana Raiskubová)