Celkem 18 nových potenciálních zachránců lidského života přišlo v úterý 1. října do Lékárny Dům zdraví Horní Valy v Hodoníně, aby se tam nechali zapsat do Českého národního registru dárců kostní dřeně.

Kromě iniciátorů výzvy - tedy party mladých hodonínských lékárníků - tam na ně čekaly také naši zdravotníci z Pracoviště hematologie a transfuzní služby Nemocnice TGM Hodonín, kteří zájemcům o zápis do registru nejen pomáhali s vyplněním žádosti, ale také odebírali prvotní vzorek krve k otestování.

Pomáhat ale můžete i dál, zapsat se do registru můžete kdykoli i v hodonínské nemocnici.

"Zaregistrovaní a odebraní potencionální dárci kostní dřeně již nemusí k žádnému lékaři na další vyšetření. Před odběrem vzorku krve není třeba dodržet ani speciální jídelníček, ani nemusí být dárce na lačno. Měl by ale být zdravý, neměl by užívat pravidelně žádné léky (seznam je uvedený na stránce www.kostnidren.cz, kde jsou také veškeré další informace), věk od 18-35 let a váha min. 50 kg," přiblížila staniční sestra Anna Zahrádková z Pracoviště hematologie a transfuzní služby NemHo. Dárce by podle ní ale měl být vždy již 100% přesvědčen, že v případě shody kostní dřeň opravdu daruje.

Kostní dřeň se pak odebírá dvojím způsobem, přičemž oba jsou nebolestivé. Jeden probíhá v celkové narkóze odebráním kostní dřeně obvykle z pánve. Druhá metoda je "sympatičtější". Dárci se několik dnů před zákrokem aplikují injekce s růstovým faktorem pro tzv. granulocyty, čímž dojde k vyplavení kmenových buněk do krevního řečiště. Samotný odběr probíhá pak za pomoci separátoru. Dárce pak leží několik hodin na lůžku, dívá se na televizi a přitom mu jednou žílou odchází krev do přístroje a druhou žílou se mu vyfiltrovaná vrací zpět.

Odebraný kontrolní vzorek se pak s vyplněným dotazníkem zašle sanitkou do Dárcovského centra v Brně. "Zaregistrovanému dárci přijde info na e-mail o zaregistrování, u nás pak dostane kartičku s kontaktem na pověřenou osobu v brněnském centru, se kterou bude dále komunikovat. Vzorek je vyšetřen, otypizován a uložen v registru. Český národní registr dárců kostní dřeně spolupracuje se světovým registrem dárců. Při vyhledávání vhodného dárce a při potvrzení je tento dárce kontaktován a dále je pozván na další otestování," vysvětluje staniční sestra NemHo.

Nemocnici TGM Hodonín se registrace provádí od 1.10. 2013, zaregistrováno je zde již 222 potenciálních dárců kostní dřeně. Několik dárců krve již darovalo také kostní dřeň.

Bc. Hana Raiskubová