1
2

Neobvyklá a velmi zajímavá scéna se v polovině týdne odehrála v areálu hodonínské nemocnice. Do právě vznikajícího Pavilonu zobrazovacích metod byl totiž nainstalován špičkový přístroj magnetické rezonance.

Na prvních třech fotografiích je její největší a nejtěžší kompaktní část, kterou bylo potřeba přesunout jeřábem vzhledem k váze a také na milimetry umístit na kolejnice, po kterých byla dále přesunuta do připravené místnosti.

A i místnost samotná, určená pro tento přístroj, je velmi zajímavá. Pro potřeby magnetické rezonance bylo totiž nejprve nutné zbudovat tzv. Faradayovu klec, tedy klec pro stínění elektrického pole. Při používání magnetické rezonance je třeba vyloučit nežádoucí elektromagnetické pole pro provádění velmi citlivých měření. Elektromagneticky inertní prostředí je zapotřebí rovněž ve zdravotnickém průmyslu a diagnostice. Laicky řečeno, jde o jakousi „místnost“ v místnosti, která je specificky a technicky zajištěná proti působení elektrického pole.

A co se konstrukčního zpracování týká, místnost je "odizolovaná" dřevěnou konstrukcí a vodivými měděnými deskami a fóliemi.

- Magnetická rezonance je hrazena z dotace React EU (přesně Evropskou unií v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, prioritní osa 6 - REACT-EU, specifický cíl 6.1, průběžná výzva č. 98 - Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby) v rámci projektu "Modernizace a rozvoj přístrojového vybavení v Nemocnici TGM Hodonín v návaznosti na urgentní příjem“.

- Dodavatelem magnetické rezonance je společnost Siemens Healthcare a její kupní cena byla téměř 40 milionů korun.

Foto archiv NTGM:

• Návoz a umisťování MR
  • Faradayova klec
  • Technologické zázemí pavilonu
  • Střecha pavilonu

Pavilon zobrazovacích metod za více než 150 milionů korun bude navazovat na stávající budovu nemocnice. Dvoupodlažní objekt bude obsahovat ve vstupním podlaží čekárnu, zázemí pro personál i pacienty, recepce, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu, magnetickou rezonanci a pracoviště CT s příslušenstvím (kabiny, WC, přípravny, popisovny a ovladovny a technické místnosti). V suterénu budou umístěny skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy – strojovna vzduchotechniky s předávací stanicí UT a elektrorozvodna. Část nákladů projektu nese Jihomoravský kraj jako zřizovatel hodonínské nemocnice, část samotná nemocnice a zbytek pokrývá úvěr.

Stavba by měla být hotová v polovině roku 2024.