Jedná se například o pacienty, kteří mají za sebou těžké mozkolebeční poranění, trpí neurologickým onemocněním, o případy s diagnózou vigilní (bdělé) koma nebo ty, kteří jsou po prodělaném kritickém stavu stabilizovaní, ale nemohou sami dýchat. A jejich plíce tak potřebují podporu dýchacích přístrojů.

"Hlavním posláním tohoto pracoviště je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení od plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad na lůžko dlouhodobé intenzivní péče a ošetřovatelské péče nebo do domácí péče," přibližuje primářka ARO MUDr. Marcela Kudláčová. V následní intenzivní péči kombinují podle ní lékaři a celý tým moderní medicínu s lidským přístupem jak k pacientovi, tak k celé jeho rodině, pro kterou je taková situace obrovskou zátěží. "Na rozdíl od jiných oborů totiž nevidíme výsledky během hodin či dnů, ale pokrok pozorujeme spíše v týdnech či měsících," vysvětluje Kudláčová.

Nové pracoviště ale nebude sloužit jen pro Hodonínsko. Jeho služby využijí také odborníci ze sesterských krajských nemocnic v Kyjově a Břeclavi, kteří budou také potřebovat zajistit intenzivní péči a další monitoring životních funkcí u stabilizovaných pacientů po akutních kritických stavech ze svých zařízení. Nejbližší lůžka NIP jsou navíc až v Brně. Ta hodonínská tak budou výhodou také pro rodiny pacientů při jejich návštěvách.

Pacienti jsou zde pod dohledem celého kvalifikovaného týmu. Ten je složený nejen z lékařů a sester, ale také ošetřovatelek a rehabilitačního personálu. Ti všichni mu zabezpečují komplexní péči. Stejně tak je ale důležitá i spolupráce s fyzioterapeuty. Jakmile to totiž zdravotní stav pacienta dovolí, začne pravidelně rehabilitovat, aby se co nejdříve vrátil jeho život k co nejvyšší pohyblivosti a soběstačnosti. NIP hodonínské nemocnice je součástí ARO a je umístěn v 1. patře hlavní budovy nemocnice.

„Nejčastější příjmy jsou z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů, z urgentního příjmu u chronických pacientů opakovaně hospitalizovaných pro akutní selhávání základních životních funkcí, především dýchání a krevního oběhu,“ upřesnila ještě primářka oddělení. Pracoviště bude pečovat také o nevyléčitelně nemocné pacienty. Tam bude snahou udržet co nejdéle stávající zdravotní stav a zajistit důstojné podmínky v závěrečné fázi života. Dopomůže k tomu celá řada sofistikovaných přístrojů a pomůcek, jako například polohovatelná resuscitační lůžka, defibrilátor, EKG, ventilátor pro umělou plicní ventilaci, monitory vitálních funkcí, kardiostimulátor,souprava pro neodkladnou resuscitaci či ultrazvuk.

(Bc. Hana Raiskubová)