25. září vyhlašuje každoročně Světová federace srdce (WHF) Světovým dnem srdce. Zaměřený je vždy na nové možnosti léčby a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Srdeční choroby totiž představují stále hlavní příčinu úmrtí, a to nejen v Česku. Obavy o zdraví navíc v této souvislosti ještě zesílila pandemie onemocnění SARS-CoV-2.

Kardiologové tedy neustále apelují: Nezanedbávejte preventivní prohlídky! Na čele statistik totiž srdeční choroby „vedou“ i před takovými strašáky, jako jsou zhoubné nádory a cévní onemocnění. Vždyť jen v hodonínské nemocnici provedli například loni naši kardiologové v kardiologických ambulancích více než 2600 klinických vyšetření, 1005 TT echokardiografií a 25 vyšetření srdce přes jícen.

Dále provedli v Kardiologické a kardiostimulační ambulanci NTGM pod vedením MUDr. Jana Danczika

•  87 primoimplantací trvalých kardiostimulátorů,
  • 28 reimplantací
  • a celkem 913 kontrol kardiostimulátorů pro spádovou oblast Hodonínska a Břeclavska včetně Hustopečí.

Právě Nemocnice TGM Hodonín provádí totiž jako jediná nemocnice zřizovaná Jihomoravským krajem již několik desítek let implantace trvalých kardiostimulátorů, Kardiostimulační centrum Kardiostimulační centrum v Nemocnici TGM Hodonín, p. o. je součástí kardiologické ambulance, a má dlouholetou historii, vždyť první kardiostimulace zde byla provedena před 33 lety.

Také mezi nejčastějšími diagnózami byly v loňském roce choroby spojené se srdcem: ve 191 případech to byla fibrilace a flutter síní, 176krát se řešilo selhání srdce, v 74 případech pak akutní infarkt myokardu. 71 pacientů potrápily v roce 2021 podle nemocničních statistik jiné srdeční arytmie.

Málo platné, srdce máme jenom jedno, a tak je potřeba věnovat mu náležitou pozornost a péči.

A teď tedy to nejdůležitější - PREVENCE. Jak tomuto dutému svalovému orgánu se čtyřmi dutinami, který pracuje jako jakási kontinuální pumpa, jeho důležitou činnost ulehčit?

❤️ Základními předpoklady jsou racionální strava a správný pitný režim.

❤️ Doporučuje se omezení živočišných tuků a cholesterolu, stejně jako kuchyňské soli, cukru či alkoholu. Právě tuky totiž stojí za zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

❤️ Rozhodně do svého jídelníčku zařaďte také dostatek vlákniny.

❤️ Přestaňte kouřit.

❤️ Hlídejte si krevní tlak a tělesnou hmotnost.

❤️ Zakažte si stres!

❤️ Nepodceňujte léčbu diabetu.

❤️ Nezapomeňte ani na pravidelný pohyb.

Více o tomto oddělení zde: https://www.nemho.cz/kardiologicka-a-kardiostimulacni...