20. listopad: Světový den CHOPN

(na snímku MUDr. Oto Urban z plicní ambulance Nemocnice TGM Hodonín)

Zhoršující se dušnost, vykašlávání hlenu z dýchacích cest, spojené navíc s obtížným vydechováním vzduchu. To jsou důvody, které obvykle donutí pacienta vypravit se do plicní ambulance. Objevují se plíživě, pacienti navíc ranní kašel s vykašláváním považuji za normální. CHOPN přitom patří k nejzávažnějším plicním nemocem. Plíce totiž ničí NENÁVRATNĚ.

"V České republice se ročně objeví 16000 případů obstrukční plicní nemoci, z toho 1500 na ni zemře," přiblížil MUDr. Oto Urban z plicní ambulance Nemocnice TGM Hodonín.

Víte ale, co je celosvětově nejčastějším rizikovým faktorem vzniku CHOPN? Kouření cigaret! Zatímco u lehkého stádia choroby se dušnost objevuje obvykle jen při námaze, u těžkých forem už omezuje pacienta tak významně, že ztratí dokonce schopnost soběstačnosti.

CHOPN je přitom označení celé skupiny onemocnění plic a dýchacích cest, která se projevuji právě dušností, a jsou spjata s obtížným vydechováním vzduchu z plic.

„Jde o zánětlivé onemocnění, jemuž často předchází dlouhodobě vdechování škodlivin, především cigaretového kouře. Nadměrné dráždění dýchacích cest způsobuje dlouhodobé zánětlivé změny, které se projevují nadměrnou tvorbou hlenů, otokem stěny průdušek a narušením struktury plicních sklípků. To vše pak vede k postupnému zužování průdušek a k poškozování zdravých části plic," vysvětlil Urban.

Při podezření na plicní chorobu je nutné provedení funkčního vyšetření plic-tzv. spirometrie.

„Jednoduchý test posoudí, jak je pacient schopný z maximálního nádechu vydechovat různé objemy a kapacity vzduchu z plic,“ uvedl.

CHOPN se diagnostikuje velmi složitě, takže spirometrii je podle něho nutné doplnit ještě i bronchodilatačním testem, kdy se vyšetření zopakuje po podání inhalačního léku, který rozšiřuje průdušky. Z dalších metod je to pak pulsní symetrie, tedy měření okysličování krve pomocí malého kolíčku, který je přikládán na konec prstu či ušní lalůček. Při poklesu okysličení krve měřeného pulsním oxymetrem se odebere malé množství krve z kapilárního řečiště k přímému zjištění obsahu kyslíku v krvi.

V diagnostice se užívá řada dalších testů, jako je vyšetření v tělovém pletysmografu. Jedná se o vyšetření plicní difuze, které poskytne informace o množství fungujících plicních sklípků.

„Šestiminutový test slouží v měření schopnosti fyzických aktivit, ale i k poměrně přesné předpovědi dalšího rozvoje choroby,“ doplňuje Urban.

A jaká nastupuje v případě zjištění komplikací léčba? K té se používají dlouhodobě působící inhalační léky, které jsou účinnější a pohodlnější, příznivě ovlivňují snášení zátěže a zmírňují dušnost. K dispozici jsou dnes kombinované přípravky „2 v 1“, obsahující nejen protizánětlivě působící složku, ale i bronchodilatační lék.

„U nejtěžších forem CHOPN je pak vhodná dlouhodobá domácí léčba koncentrátorem kyslíku,“ doplnil ještě informace MUDr. Urban. (HR)