Ani horké letní počasí neodradilo 28 bezplatných dárců krve, kteří v rámci DNE OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Pracoviště hematologie a transfuzní služby přišly pro potřeby hodonínské nemocnice darovat v úterý 18. června 450 ml své nejcennější tělní tekutiny - krve. Chlazení zmrzlinou nebo polehávání u bazénu či na koupališti vyměnili za dobrý pocit z pomoci těm, kteří to potřebují.
"Přišli nám dnes také 4 prvodárci, z nichž jeden byl, bohužel, kvůli výsledkům po kontrolním odběru vyřazen. Jedna dárkyně se nám ale také zapsala do Registru dárců kostní dřeně, za což jsme rádi," zhodnotila další úspěšnou akci vrchní laborantka Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice TGM Hodonín Mgr. Zuzana Sečková.
Nabitou čekárnu před odběrovou místností přišla hned v půl osmé ráno po registraci dárců pozdravit a přivítat nejen primářka Oddělení laboratorní medicíny MUDr. Věra Dostálová, které se v Hodoníně za 30 let působení podařilo vybudovat špičkovou HEMATOLOGICKOU AMBULANCI zaměřenou na diagnostiku poruch krevního srážení, poruch krvetvorby a hematoonkologických onemocnění.
"Dárcovská základna na Hodonínsku čítá zhruba 3 tisíce lidí, ročně na našem pracovišti provedeme přibližně 2500 odběrů. Musím říct, že naši dárci jsou opravdu skvělí a přistupují k nim velmi disciplinovaně a zodpovědně, dárcovství se u nás v okrese předává totiž z generace na generaci. Pokud máme akutní potřebu krve a obvoláme dárce krevních skupin, které nutně potřebujeme, ještě nikdy se nestalo, že by nás nechali na holičkách. Vždycky pomohou a pokud je potřeba, přijdou třeba i na druhý den. A za to všem srdečně děkuji," uvedla primářka Dostálová, která je současně náměstkyní ředitele NTGM pro zdravotní péči.
Dárcům, zástupcům pojišťoven, Českého červeného kříže i dlouholetým sponzorům NemHo poděkoval osobně také šéf hodonínské nemocnice Ing. Antonín Tesařík. Přivítat je hned ráno dorazila také náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Naděžda Kwašniewská a zdravotníci z oddělení.

K svému 115. odběru krve se k nám dostavil také rekordman hodonínské nemocnice pan Zdeněk Režňák. Ten je již držitelem Zlatého kříže III. stupně, který čestným dárcům uděluje Český červený kříž.

Na dobrovolné dárce krve čekalo v Nemocnici TGM Hodonín hned několik příjemných překvapení. K pitnému režimu, kávě a stravence v hodnotě 60 korun, kterou dárci běžně dostávají, přibyl dnes jako bonus v rámci DNE OTEVŘENÝCH DVEŘÍ také bohatý raut přímo z naší nemocniční kuchyně. Nechyběla v něm hromada vitamínů v podobě ovoce a zeleniny, ale ani něco na posilněnou bezprostředně po odběru - řízky, pečená kuřecí stehýnka a také koláčky ke kávě.

Ten, kdo tentorkát přišel darovat krev, si navíc odnesl pozornost v podobě dárkového poukazu na volný vstup na letní koupaliště v Hodoníně nebo roční průkazku do Městské knihovny Hodonín, ale také drobnosti od sponzorů, jako Strážnické brambůrky a další reklamní předměty.

Všem dárcům, ale také sponzorům a hostům, kteří se včerejší akce účastnili, srdečně děkujeme (HR).