Chirurgové uspořádali bariatrický workshop.

Operace zmenšování žaludku při něm vysílali online, 8. a 9. dubna se uskutečnilo setkání chirurgů zaměřené na následné operace v bariatrické a metabolické chirurgii. Zkušenosti při něm nabírali mladí lékaři a lékařky, kteří mají o tuto komplexní problematiku zájem, a to nejen z hodonínské, ale i z dalších nemocnic.


Hodonín tak školí mladé lékaře, kteří mají perspektivu rozšířit si svou odbornost. Ti, kteří se zajímají o bariatrickou a laparoskopickou operativu, měli i jedinečnou možnost účastnit se workshopu přímo v nových operačních sálech.

Pracovní setkání přiblížilo praktické využití 3D technologií v chirurgii a jejich potenciál v oblasti bariatrie. Zatímco první část WORKSHOPu společnosti OLYMPUS s názvem „Reoperace v bariatrii za využití 3D technologie" tvořily teoretické přednášky, například novinky v laparoskopii včetně využití umělé inteligence či co by měl bariatrický chirurg vědět z psychologie, v té druhé měli účastníci možnost sledovat po celý den živé přenosy operací z moderních operačních sálů. Vedli je primář oddělení chirurgie MUDr. Martin Man a jeho kolegyně MUDr. Paula Cvachová.

Moderní 3D technologie se stále častěji uplatňují v oblasti chirurgických výkonů, kde významně obohacují tradiční postupy. Inovace pak umožňují chirurgům přesnější plánování, lepší vizualizaci a efektivnější provádění výkonů. Výhody to přináší nejen lékařům, ale především pacientům. Výsledkem je totiž nárůst úspěšnosti zákroků, ale také zajištění vyšší bezpečnosti. A to jak pro pacienty samotné, tak i pro zdravotnický personál. Vyspělé technologie mohou také přispět ke snížení rizika komplikací, zrychlují dobu zotavení a zlepšují celkovou kvalitu péče. A to také v oblasti bariatrie, tedy chirurgické léčby moderní obezity.

„Vzhledem k tomu, že na obezitu se díváme jako na chronické, dlouhodobé onemocnění s multifaktoriální etiologií, může u pacientů v dlouhodobém období docházet k opětovnému nárůstu hmotnosti, popřípadě k nedostatečnému poklesu nadváhy po primární operaci," přiblížil primář chirurgie NTGM MUDr. Martin Man, MBA. Tento stav nemusí být způsobený nedodržením doporučené změny stravovacích návyků, ale i dalšími příčinami, které pacienti nedokáží ovlivnit. Jedná se totiž o genetickou dispozici, psychogenní faktory i reakce vlastního metabolismu na snížený energetický příjem. „Nelze se tedy na opětovné přibírání dívat jako na selhání pacienta, či chirurgického výkonu," vysvětlil primář Man.

Metabolická a bariatrická chirurgie je v současné době jedinou metodou, která dlouhodobě zajistí pokles nadváhy a zlepší celkový zdravotní stav pacienta a metabolické komplikace, které k s obezitou souvisí, především cukrovka 2. typu. Zvážení této léčebné metody je vhodné u všech pacientů s BMI více jak 35, s přidruženými chorobami, které souvisí s obezitou.

Chirurgická léčba těchto pacientů je další výzvou pro bariatrické chirurgy. Nejčastějším následným výkonem je provedení gastrického bypasu po předchozí tubulizaci žaludku, tedy takzvaná „sleeve" gastrektomie. Principem operace je chirurgické odstranění velkého zakřivení žaludku se zónou produkce takzvaných „hladových hormonů". Žaludek pak má podobu trubice, do které se vejde přibližně 120-150 ml stravy. 

Obezita je chronické onemocnění. Pacienti s obezitou po chirurgických zákrocích vyžadují dlouhodobé sledování a v případě opětovného nárustu váhy by měli vyhledat pomoc odborníka. O možnostech léčby a potřebě dalšího sledování by měli být pacienti, jejich praktičtí lékaři i další specialisté informováni.

FOTOGALERIE

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku11. 5. 2025, 14:15