V měsíci únoru zahájíme pravidelné komentované prohlídky botanického skleníku. Unikátní sbírkou provede zájemce zahradník Bc. Karel Martinec, který představí vzácné cykasy i exponáty rostlin ze všech koutů světa.

Prozatím jsme navázali pravidelnou spolupráci s Lázněmi Hodonín, jejichž hostům nabízíme 1x měsíčně tuto komentovanou prohlídku, připojit se však mohou i zájemci z řad veřejnosti.

"První taková komentovaná prohlídka se uskuteční 23. 2. od 13:00 hodin, další nás čeká v březnu. Sraz návštěvníků je vždy u vchodu do skleníku, na akci se nemusí přihlašovat a na místě zaplatí 50,- Kč," upřesnila mluvčí NTGM Mgr. Bohdana Kuzmová Křepinská.

V současné době má botanický skleník v Hodoníně nezanedbatelnou sbírkovou i kulturní hodnotu, která má nadregionální význam. Jižní Morava má dlouholetou tradici v podobě palmového skleníku v Lednici. Další skleníky je možno navštívit v Brně a Olomouci, avšak hodonínský skleník je jedinečný pravděpodobně nejpočetnější veřejnou sbírkou cykasovitých rostlin u nás.

"Skleník je ve správě naší nemocnice, potřebuje však průběžné opravy, neboť plášť je již delší dobu v nevyhovujícím stavu. Finančně na jeho drobné opravy přispívá město Hodonín v rámci grantového programu. Náklady na vytápění a údržbu včetně zavlažování jsou však na bedrech nemocnice," přiblížila Křepinská. Po celý rok je zimní zahrada temperována, a proto i v zimním období je zde 15 stupňů. Skleník je bezbariérový.

"Byli bychom rádi, pokud by i do budoucna tento unikát byl v naší nemocnici zachován. V současné chvíli hledáme proto partnera pro přeshraniční spolupráci, abychom se mohli pokusit vyhledat vhodný dotační titul uplatnitelný na rekonstrukci celého léčebného botanického skleníku," sdělil ředitel hodonínské nemocnice Ing. Jiří Koliba.

Komentovanou prohlídku si mohou objednat také školní kolektivy, spolky nebo zájmové skupiny.

Kontakt:

tel: 724 554 973, e-mail: martinec@nemho.cz