Vážení pacienti a přátelé Nemocnice TGM Hodonín,

I my v NTGM ctíme tradice, a proto vás jako hrdí nositelé jména Tomáše Garrigue Masaryka srdečně zveme na pietní akt, který se uskuteční v rámci 85. výročí úmrtí tohoto významného hodonínského rodáka a státníka, a jehož pořadateli jsou Město Hodonín a Masarykovo muzeum v Hodoníně.

Pietní akt se koná ve středu 14. září v 10.00 u pomníku TGM na náměstí 17. listopadu v Hodoníně.

A pokud se na tuto akci vypravíte, zveme vás zároveň na procházku do našeho areálu.

* V roce 2010 byla totiž přímo v našem zdravotnickém zařízení odhalena pamětní busta Tomáše Garrigue Masaryka, jehož jméno nemocnice nese od roku 1997.

Peníze na toto dílo získalo tehdejší vedení zařízení z půlmilionové dotace Jihomoravského kra­je, a jejím autorem byl v té době třiasedmdesátiletý akademický sochař Josef Vajce z Klatov. Díla tohoto umělce mohou lidé obdivovat například v argentinské metropoli Buenos Aires.

Masarykovo jméno a myšlenky nemocnici zavazují.

„Otázka zdraví byla v jeho době otázkou sociální péče. A Masaryk právě chápal dostupnost sociálního a zdravotního pojištění jako otázku sociální spravedlnosti. Vztah k lékařství a medicíně byl v jeho rodině silný. Například jeho dcera Alice byla zakladatelkou Československého červeného kříže,“ upozornila ve svém proslovu při slavnostním odhalení busty před 12 lety historička a ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková.

Bronzová busta Tomáše Garrigue Masaryka vyrůstá z mramorového podstavce a nachází se v nemocničním parčíku po pravé straně od hlavní cesty.

A ještě slova někdejšího ředitele NTGM Ing. Antonína Tesaříka, který se o odhalení busty tohoto filozofa a politika a současně také nejvýznamnějšího hodonínského rodáka zasloužil:

„Mohlo by to vést lidi k zamyšlení, že život mají jen jeden, a že je třeba si ho vážit, protože má vysokou hodnotu a musí se také žít. Někteří to neumí a nenaučili se to ani za padesát let".

Bližší podrobnosti k chystanému pietnímu aktu naleznete v přiložením plakátu.