1

Programy pro děti, dospělé, seniory, semináře pro zdravotníky, virtuální klauniády a dokonce i program smích on-line. To vše nabízí dětským i geriatrickým pacientům, procházejícím právě procesem léčby, organizace Zdravotní klaun. Za jejich návštěvami v naší nemocnici jsou stovky, možná až tisíce rozzářených očí, upřímný smích a odlehčení, jaké umí ve vypjatých situacích zajistit citlivým humorem právě tento tým vyškolených lidí. Do hodonínské nemocnice přinášejí smích již 20 let. Právě tolik let totiž tato smysluplná nezisková organizace existuje a funguje pro dětské i dospělé pacienty.

"Dnes jsem proto Zdravotní klauny velmi rád přivítal s drobným zdravým dárečkem. Dnešní setkání ale bylo poněkud jiné, mělo sváteční charakter. Zdravotní klauni totiž nepřišli podpořit a rozveselit pacienty, jak se děje pravidelně, ale přijeli poděkovat za možnost spolupráce, která trvá již 20 let, přímo zaměstnancům nemocnice. Proto na konci listopadu probíhá velký klaunský maratón, během kterého jsou všichni zdravotní klauni v terénu. U nás navštívili tedy dnes Dětské oddělení a dětskou JIP, kde poděkovali naší vrchní sestře a právě sloužícím zdravotníkům a rozdali jim také malé dárečky," přiblížil Tesařík. Ten klaunům za 20 let plných smíchu srdečně poděkoval.

A jak zní poděkování, které jsme od klaunů obdrželi naopak my v e-mailu?

“Děkujeme, že jsme mohli být prakticky po celou dobu pandemie nadále součástí vašeho nemocničního zařízení a plnit své poslání – nosit humor na místa, kde se ho nedostává. To je možné také díky tomu, že Zdravotní klauni stále dodržují přísná hygienická pravidla. Navíc je téměř celý klaunský tým již kompletně očkovaný, abychom snížili riziko přenosu covidu-19".

- Kdo jsou Zdravotní klauni?

"Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. V České republice působí 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic. Posláním Zdravotních klaunů je tvořit uvolněné prostředí nejen ve zdravotnických zařízeních, přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává. Chceme odbourávat stres nejen pacientů, ale i jejich rodičů a příbuzných. Zkvalitňovat seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě těšit a vyvést ze stereotypu i samotný zdravotnický personál". (s využitím webu www.zdravotniklaun.cz).

Zdravotní klaun - Ze srdce za naše pacienty děkujeme! ♥