"Zaregistrovaní a odebraní potencionální dárci kostní dřeně již nemusí k žádnému lékaři na další vyšetření. K zaregistrování dárce nejsou nutné ani žádné speciální přípravy. Není třeba dodržet ani speciální jídelníček, ani nemusí být dárce na lačno. Měl by ale být zdravý, neměl by užívat pravidelně žádné léky (seznam je uvedený na stránce www.kostnidren.cz, kde jsou také veškeré další informace), věk od 18-35 let a váha min. 50 kg," přiblížila Anna Zahrádková z Nemocnice TGM Hodonín. Dárce by podle ní ale měl být již 100% přesvědčen, že v případě shody kostní dřeň opravdu daruje.
Před úterní registrací také Anna Zahrádková všem vysvětlí, jak probíhá vlastní darování kostní dřeně. V zásadě se tak děje dvojím způsobem, oba jsou nebolestivé. Jeden probíhá v celkové narkóze odebráním kostní dřeně obvykle z pánve. Druhá metoda je "sympatičtější". Dárci se několik dnů před zákrokem aplikují injekce s růstovým faktorem pro tzv. granulocyty, tím dojde k vyplavení kmenových buněk do krevního řečiště. Samotný odběr probíhá za pomoci separátoru. Dárce pak leží několik hodin na lůžku, dívá se na televizi a přitom mu jednou žílou odchází krev do přístroje a druhou žílou se mu vyfiltrovaná vrací zpět.
A co bude následovat po odebrání prvotního vzorku v úterý 1. října?
"Vzoreček s vyplněným dotazníkem zašleme sanitkou do Dárcovského centra v Brně. Zaregistrovanému dárci přijde info na e-mail o zaregistrování, u nás pak dostane kartičku s kontaktem na pověřenou osobu v brněnském centru, se kterou bude dále komunikovat. Vzorek je vyšetřen, otypizován a uložen v registru. Český národní registr dárců kostní dřeně spolupracuje se světovým registrem dárců. Při vyhledávání vhodného dárce a při potvrzení je tento dárce kontaktován a dále je pozván na další otestování," vysvětluje staniční sestra NemHo.
V Nemocnici TGM Hodonín se registrace provádí od 1.10. 2013. K dnešnímu dni je zaregistrováno již 222 potenciálních dárců kostní dřeně. Několik dárců krve již darovalo také kostní dřeň.
Bc. Hana Raiskubová