Dialýza oslavila 5 let v moderních prostorách

Hemodialyzační středisko v Nemocnici TGM Hodonín nabízí špičkovou péči a zázemí pro pacienty s chronickým selháním ledvin díky novým moderním prostorám právě 5 let. „Počet lidí, kteří potřebují dialýzu, se zvyšuje. Populace stárne, zlepšuje se záchyt pacientů s komplikacemi cukrovky, lidí s vysokým krevním tlakem i pacientů s kardiovaskulárními chorobami. Právě tyto choroby jsou nejčastější příčinou selhání ledvin,“ uvedla prim. MUDr. Jitka Slivková.

Středisko pečuje nyní o 104 pacientů, věkový průměr je 66 let. Nejstaršímu pacientovi je 88 let, nejmladšímu 24 let. Z celkového počtu pacientů převažují nyní muži. Personál Hemodialyzačního střediska tvoří tři lékaři a šestnáct sester, které tady slouží v třísměnném provozu. „V nových prostorách máme k dispozici dvanáct lůžek z původních deseti, výrazně se zlepšilo také zázemí pro pacienty. Mají nové šatny, nová lůžka, nové hygienické zázemí, televizi u každého lůžka, z velké části došlo i k obnově dialyzačních přístrojů,“ vyjmenovala Slivková. A jak vlastně dialýza probíhá?

„Jde o bezbolestnou proceduru v intervalu 2 až 3x týdně, přičemž pacienty do střediska přiváží nemocniční sanitkou. Dialýza trvá vždy 4 hodiny, pacient může spát, číst si, sledovat televizi. Krev je odváděna při této proceduře do dialyzátoru, kde se očistí a zase se vrací zpět do těla,“ přiblížila. Atmosféra je tady domácká, jak říkají sami pacienti i sestřičky. O svých stálých pacientech vědí totiž za roky péče snad vše, včetně toho, komu se kdy vdává dcera nebo třeba, kdo vysadil nový švestkový sad. „Dialyzované pacienty u nás připravujeme také k transplantaci ledviny. Po řadě podrobných vyšetření jsou všechna tato předložena k posouzení do transplantační ambulance podle spádu, v našem případě do Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Pacient je pak zařazen na čekací listinu na transplantaci ledviny. Od roku 1989 se nové ledviny dočkalo 115 našich pacientů,“ upřesnila primářka Slivková.

Součástí střediska je i nefrologická ambulance, kde jsou sledováni pacienti s patologickým močovým nálezem, vrozenými vývojovými vadami ledvin a další. Své služby nabízí čtyři dny v týdnu. A jak se dialýze, pokud možno, vyhnout? Důležitá je především včasná diagnostika ledvinných onemocnění, optimální léčba cukrovky a vysokého tlaku, radí lékařka hodonínské nemocnice.

(Bc. Hana Raiskubová)