Lidé mohou dobrovolně přispět do kasičky. Peníze půjdou na modernizaci přístrojů

Aktuální sbírka, která právě probíhá, pomůže k nákupu špičkového anesteziologického přístroje na ARO.„Přístrojová zdravotnická technika jde dopředu neskutečným tempem. Co je supermoderní a sofistikované dnes, je již zítra překonáno. Hodonínská nemocnice je spádová pro 60 tisíc lidé z okresu, kterým chceme zajistit moderní, kvalitní péči.Peněz na obnovu přístrojů, které pomáhají našim pacientům, není ale v žádném zdravotnickém zařízení nazbyt, což platí i v tom našem. A ačkoli Jihomoravský krajjako náš zřizovatel vynakládá na investice a rozvoj nemocnice ročně desítky milionů, potřeby zařízení možnosti zřizovatele i naše vlastní možnosti zvláště po stavu nouze spojeném s nemocí Covid-19 vysoce převyšují,“ uvedl ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík. Zde má podle něho nemocnice možnost využít stejně jako jiná zařízení tzv. vícezdrojové financování, fondy EU či zapojit právě dary obcí a fyzických i právnických osob, významnou měrou pomáhá také každoroční účelová dotace Města Hodonína ve výši 1 mil.Kč.

„V letech 2006-2013 vyhlásila tak nemocnice ve třech kolech veřejnou sbírku na obnovu nemocničních lůžek, díky níž se na transparentním účtu povoleném Krajským úřadem Jihomoravského kraje sešlo více než 1,1 milionu korun,“ přiblížil Tesařík. V roce 2013 proběhla navíc i veřejná sbírka na dětský videogastroskop, na který se tehdy vybralo 374 tisíc korun, díky níž se přístroj mohl pořídit. „Potřeby na vyšetřování poruch zažívacího traktu u dětí totiž neustále roste. Malí pacienti do 40 kg, u nichž se nedal použít dospěláckýgastroskop proto museli jezdit například až do Brna “ přiblížil ředitel hodonínské nemocnice.

Poté v letech 2016-2017 přispívaly spádové obce i firmy z okresu na pravidelnou obnovu sanitek, které byly díky statisícům najetých kilometrů i při pečlivé údržbě za technickým zenitem. Tehdy se na nákup moderních vozů vybralo téměř 1,4 milionu korun, což ocenili pacienti, kteří potřebují dopravu do nemocnice na pravidelné vyšetření, převaz nebo například na dialýzu.„O zlepšení poskytovaných služeb široké veřejnosti v oblasti diagnostické a terapeutické péče, včetně zajištění spokojenosti pacientů se snažíme nepřetržitě. Neustále hledáme možnosti financování nákupů, ať jde o plicní ventilátory pro oddělení následné intenzivní péče či anesteziologický přístroj ve výši 1,2 mil. Kč,“ uvedl.

Nákup sofistikovaného 3D laparoskopu, na který téměř 420 tisíci korunami přispěla další veřejná sbírka v roce 2018, ocenili zase chirurgičtí pacienti Nemocnice TGM Hodonín – a to i ti bariatričtí.Moderní technologie za 3,3 milionu korun zajistila zdejším chirurgům v 3D brýlích možnost vidět ve vysokém rozlišení veškeré detaily operovaného terénu a vnímat hloubku, jako by byl pacient otevřený. Tzv. miniinvazivnízákroky s sebou navíc nesou celou řadu výhod především pro pacienty. 3D chirurgické operace jsou totiž mnohem preciznější, pohodlnější a bezpečnější, ale hlavně rychlejší a šetrnější. Pacient se tak po nich zotaví již za pár dní. „Poměrně velkou část našich laparoskopických operačních výkonů tvoří nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku, operace a reoperacepacientů s Crohnovou chorobou a také morbidní obezita. Právě tady hraje důležitou roli přesnost preparace v anatomických vrstvách, která zajistí správnou chirurgickou radikalitu a snižuje riziko krvácení během operace i poranění okolních struktur,“přiblížil primář chirurgie MUDr. Martin Man. Na jeho oddělení narůstá také počet laparoskopických operací rakoviny tlustého střeva a nespecifických střevních zánětů. Pacienti s nádory mají prioritu, čekací doba na operaci je navíc v Hodoníně velmi krátká – pouze 2 až 4 týdny. Chirurgie v Nemocnici TGM Hodonín patří mezi špičková pracoviště, čtrnáctičlenný zkušený tým zde provede zhruba 2 tisíce operací ročně. Moderní 3D laparoskopickou věž již lékaři využívají při všech typech operací.

Díky štědrým dárcům se zase loni shromáždilo více než 420 tisíc korun na monitory životních funkcí na oddělení ARO naší nemocnice. Špičkové „mašinky“ za 2 miliony korun jsou navíc napojené na centrální řídící jednotku, což umožní sledování více pacientů najednou, a to včetně monitorování při převozu. "Monitory vyšší třídy s širší škálou funkcí hlídají fyziologické parametry všech skupin pacientů na ARO včetně novorozenců. To nám umožňuje bezprostředně a adekvátně reagovat na případné změny či poruchy životních funkcí, a zabránit tak ohrožení života nebo zhoršení zdravotního stavu pacientů," přiblížila prim. ARO MUDr. Marcela Kudláčová.

Aby mohla nemocnice kontinuálně obměňovat také další zdravotnickou techniku, vyhlásila nedávno na dobu neurčitou s podporou zřizovatele Jihomoravského kraje další veřejnou sbírku. Tentokrát na anesteziologický přístroj, který slouží pro podání celkové inhalační anestezie a ventilace pacienta v průběhu operačního výkonu a usnadní stále se zvyšující požadavky na kontrolu péče o pacienta. „Přístroj nabízí možnosti ventilačních režimů, optimální volbu průtoků plynů a inhalačních anestetik. Kombinuje vhodnou ventilaci všech věkových kategorií, a společně s monitoringem pacienta nabízí nepřetržitý přístup k široké škále údajů o pacientech, což umožní rychlé a informované rozhodnutí na operačních sálech,“ upřesnila prim. ARO MUDr. Marcela Kudláčová.

Obce, firmy i lidé na něj mohou přispívat nejen na transparentní účet číslo 115-5615400257/0100, ale také hotovostí do zabezpečené kasičky u nemocniční recepce.

„Každé koruny a každého našeho dárce si proto nesmírně vážíme, a to zvláště v této těžké koronavirové době, kdy se pomoc cení o to více,“ poděkoval ještě ředitel Tesařík s tím, že například firmaTECH-TRADE, s.r.o. , která byla oceněna i Výroční cenou města Hodonína za rok 2019, a firma  Moravia Systems a.s., přispěly právě v koronakrizi každá 200 tisíci korunami na nákup analyzátoru vzorků na nemoc COVID-19, společně s dotační podporou Města Hodonína ve výši 300 tisíc korun.

(Bc. Hana Raiskubová)