Výměna klimatizace usnadní pobyt na sále hodonínským chirurgům

Výměna 20 let staré chladící jednotky pro operační sály a také upgrade řídicího systému Siemens, který je nutný k zajištění kompatibility celého systému centrální vzduchotechniky. To bylo předmětem zakázky za více než 4,3 milionu korun, kterou právě v těchto dnech předala do užívání svým zdravotníkům hodonínská nemocnice. Peníze ve výši 4 mil. Kč uvolnil v rámci investic do modernizace a zvyšování kvality péče ve svých zařízeních zřizovatel nemocnice Jihomoravský kraj.

„Stávající klimatizační jednotka pro operační sály v hlavní budově naší nemocnice byla již provozně nestabilní, vykazovala častou poruchovost a dostupnost náhradních dílů byla již kritická. Nutnou podmínkou pro zajištění funkčnosti a kompatibility celého systému centrální vzduchotechniky byl ovšem vedle výměny chladící jednotky od hodonínské firmy Klimabott s.r.o. za víc než 1,7 milionu korun také upgrade řídicího systému Siemens v ceně zhruba 2,6 milionu. Rád bych poděkoval zřizovateli Jihomoravskému kraji za významnou podporu tohoto důležitého projektu nejen pro nemocnici, ale zejména její pacienty,“ přiblížil ředitel Nemocnice TGM Hodonín Ing. Antonín Tesařík. Ten byl podle něho po více než patnácti letech od instalace rovněž na hranici životnosti a některé funkce již nebyly vůbec provozuschopné. Po deseti letech od ukončení výroby se totiž jeho výrobce rozhodl ukončit i servisní podporu těchto nejstarších systémů.

Výměnu poruchové vzduchotechniky v hlavní budově za jeden z nejmodernějších typů na trhu tak přivítali především hodonínští chirurgové, kterým oprava klimatizace značně usnadní každodenní mnohahodinový pobyt na chirurgických sálech.

„Stará jednotka byla již poruchová, takže se stávalo, že jsme byli nuceni operovat i ve 40 stupňovém vedru. Předpokládáme, že se podobné situace již nebudou opakovat,“ uvedl primář Oddělení chirurgie NTGM MUDr. Martin Man.

Více než tři a půlmetru dlouhá chladící jednotka má chladící výkon minimálně 330 kW a maximální příkon chladící jednotky 122 kW. Použitý systém zvládá také energeticky účinnou regulaci, včetně řízení ¼ hod. maxima. Je také modulární, dá se tedy v budoucnu snadno efektivně rozšiřovat při zajištění co nejnižších nákladů na energie.Ovládání, sledování a nastavování parametrů vzduchotechniky je navíc možné nejen z operátorského pracoviště, ale také vzdáleně přes WEB klienty a Mobile App.

Nemocnice TGM Hodonín je jednou z páteřních krajských nemocnic, je spádová pro 60 tisíc lidí z Hodonínska. Poskytuje široké spektrum ambulantní i hospitalizační péče, ročně provede téměř 9 tisíc hospitalizací. Má více než 500 zaměstnanců a svým pacientům nabízí 22 specializovaných ambulancí a celkem 200 lůžek. Ve spolupráci se specializovanými pracovišti FN Brno a MOU Brno se zařízení mimo jiné také specializuje na náročné onkologické operace trávicího ústrojí, přičemž tamní chirurgové dosahuje velmi malého procenta komplikací. Pacient je zde navíc operován do zhruba 4 týdnů od zjištění karcinomu. Klientům všech zdravotních pojišťoven provádí také bariatrické operace u morbidní obezity. Jako jediná nemocnice zřizovaná Jihomoravským krajem provádí NemHo již několik desítek let implantace trvalých kardiostimulátorů. V roce 2018 spustila jako jedna z mála nemocnic v kraji pilotní projekt paliativní péče, tedy komplexní péči pro umírající pacienty. Pacientům nabízí jako službu výběrový jídelníček, svým zaměstnancům pak také ojedinělý zaměstnanecký benefit – firemní miniškolku.

(Bc. Hana Raiskubová)