Co by měla obsahovat lékárnička na dovolenou?

Základ

Z uvedených je potřeba si vybrat, není nutné vozit vše. Osobně vozím jen platíčko (pozor, aby bylo poznat, o jaký lék se jedná, na vícero míst si fixou značím expiraci) paracetamolu, ibuprofenu, antihistaminik, aktivní uhlí, tasectan, enterol, náplasti, jodisol, háčky na klíšťata, dvě obinadla, krytí, dva čtverce mastného tylu a octenisept. Hodí se lupa a dobré nůžky a vyšetřovací rukavice

Analgetika/antipyretika (bolest/horečka)– podle snášenlivosti a věku například:

• paracetamol (Paralen, Panadol, paramax)
  • ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Ibumax…)
  • kys. acetylosalicylová (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin)
  • kombinace různých účinných látek (Cetalgen, Valetol, Saridon)

Antihistaminika (alergie) – volně prodejná různě velká balení od každého výrobce:

• cetirizin – (Zyrtec, Zodac, Analergin)
  • loratadin – (Claritine)

V případě, že někdo užívá antihistaminika na předpis bere si své. Pokud trpí silnou       alergií například na bodnutí hmyzem nebo potraviny doporučuji injekční formu epinefrinu        (Epipen, Emerade), aby se předešlo anafylaktické reakci. Tyto přípravky jsou na lékařský     předpis.

Antidiarhoica (průjem) – průjmy jsou různého původu! V některých destinacích se doporučuje užít                                  léčivých přípravků z tamní lékárny.

Infekční:

adsorbencia

• aktivní uhlí (Carbo mecicinalis, Carbocit…)
  • diosmectin (Smecta)

střevní dezinficiens

• cloroxin (Endiaron)

tanát želatiny, probiotika, saccharomyces bulardii

• Tasectan DUO

Stresový průjem:

• loperamid (Imodium, Loperon) – nesmí se používat u infekčního průjmu! Doporučuji jen lidem kteří mají tuto diagnózu.

Průjem způsobený dietní chybou      –          tento typ průjmu odezní většinou sám. Bývá                              způsoben požitím většího množství tučné stravy, nebo studené potravy):

• tanát želatiny s probiotiky (Tasectan Duo)
  • saccharomyces bulardii (Enterol)

PREVENCE: Enterol nebo jiná probiotika, Tasectan DUO užívaná už 3dny před odjezdem                                   a v průběhu dovolené, stejně tak se dá používat Tasectan DUO.

Náplasti a obvazový materiál– hodí se jak obyčejné na prevenci tvorby puchýřů. Existují různé                         odolnější dělené i na stříhání. Hojivé (hydrogelové) v případě stržení puchýře,                                drobných řezných ran nebo odřenin. Voděodolné pokud plánujete pobyt u                                    vody.

Doporučuji dvě obinadla, krytí z netkané textilie a mastný tyl (mřížka s                                            vazelínou, která se dává na ránu aby se nepřichytila na obvazový materiál)

Dezinfekce a hojení – Jsou různé možnosti. Je potřeba si dávat pozor pokud má někdo alergii na                                jód .

• s obsahem jódu (Iodisol, Betadine - neštípe)
  • s obsahem stříbra – Alfasilver sprej
  • peroxid vodíku
  • ostatní (Asept, Septonex…)
  • s hojivým účinkem (Octenisept gel – ránu je potřeba udržovat namazanou 5-7 dní)

Ostatní

• Klíšťata – k dostání jsou různé sady na odstranění klíšťat. Osobně používám háčky. Klíště zakapu jodisolem, podeberu háčkem a opatrně vykývu nebo vykroutím a opět dezinfikuji. Důležité je klíště odstranit co nejdříve po přisátí, významně se tím omezuje možnost infekce)
  • Křeče – pokud plánujete aktivní dovolenou doporučuji preventivně užívat některý z mnoha přípravků na trhu nejlépe v kombinaci s vit. B6 případně i s draslíkem (pozor u kardiaků)
  • Oči – zde bych si vozil jen dezinfekční Ophtalmo septonex pro případ lehkého zánětu spojivek nebo naprášení do očí.
  • Nevolnosti – stále je na trhu Kinedryl a věřím, že každý se zná a v případě, že nevolnostmi trpí jej před cestou užívá. Dají se použít i přípravky se zázvorem.
  • Slunce – opalovací krém, mléko nebo spray po opalování a v případě spálenin, Fenistil gel nebo Psilobalzám na solární ekzém.
  • Hmyz – dobrý repelent, někde doporučuji nákup místního. Po bodnutí se dá použít výše zmíněný  Fenistil gel nebo Psilobalzám.

Lékárničku je potřeba uzpůsobit vlastním potřebám a doplnit ji zejména chronicky užívanými léky, počtu a věku lidí pro které je a charakteru dovolené. Když jedete do resortu k bazénu, není nutné vozit obvazový materiál, naopak pokud plánujete aktivní dovolenou doporučuji vzít více kusů.

Pokud víte, že trpíte na opary, zácpu ze změny prostředí, nespavostí, bolestmi zevního zvukovodu, pálením žáhy a jinými problémy, tak je potřeba se připravit i na ně.

(Pro informaci našim pacientům zpracoval PharmDr. Vadim Vyskočil, Ústavní lékárna Nemocnice TGM Hodonín).