1

Veselý ponožkový den si v úterý 21. března udělaly děti v naší dětské skupině Beruška, kterou přímo v areálu Nemocnice TGM Hodonín navštěvují nejmenší holčičky a kluci našich zdravotníků.

Proč zrovna ponožky? V tento den si totiž lidé po celém světě připomínají na znamení solidarity s nemocnými Downovým syndromem právě tím, že si oblékají různé ponožky. Snaží se tak odbourat předsudky vůči lidem s handicapem. Downův syndrom je totiž celoživotní zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu.

A když se chodidla dají k sobě patami, připomínají tvar chromozomu X. Organizace Down Syndrom International tak právě ponožky zvolila za symbol akcí k tomuto dni. A proč nezvolit ponožky krásně barevné, obrázkové nebo s nejrůznějšími vzory?

"Hra na ponožkovanou" se dětem moc líbila, stejně jako další březnová akce - odemykání zahrady v areálu naší nemocnice.

"Odemyky, zamyky, odemkneme trávníky,

vykouzlíme kytičku, zamáváme sluníčku.

Sněženky už venku kvetou,

zimě už se nohy pletou.

Huš huš huš, uteč zimo už!"

Přesně tato říkanka zněla z úst holčiček a kluků z naší dětské skupiny Beruška, kteří oběhli celý nemocniční park, aby jej symbolicky odemkli klíči vyrobenými z papíru a přivolali do něj definitivně jaro.

A protože na 22. března připadá každoročně Světový den vody, připomněly si v tento den děti téma vody a uvědomění si její důležité hodnoty také.

Více fotografií z obou akcí najdete v sekci Fotogalerie: https://www.nemho.cz/ponozkovy-den-a-odemykani-zahrady-v-berusce .