Canisterapie aneb když léčí psí doktoři

Po delší odmlce, kdy proti-covidová opatření nedovolovala psí návštěvy na odděleních, psí doktoři opět rozdávají pozitivní energii a svým elánem pozitivně působí na naše pacienty.

Úsměvy na tvářích pacientů Dětského oddělení a stanice Odborné ošetřovatelské péče (OOP) Interního oddělení vykouzlili tři psí návštěvníci v doprovodu svého "páníčka" Milana Doktora z Lipova, jež je od roku 2007 předsedou Canisterapeutického sdružení Jižní Morava.

Potenciál této léčebné metody je podle něho vysoký. „Jde o přirozené využití vlivu psa na člověka, aktualizaci vztahu, který tady funguje tisíce let. Pes je jediné zvíře, které je po našem boku jako pomocník, projevuje nám lásku, chrání nás a klidně u nás spí v posteli, viz malby v jeskyních nebo na hradech a zámcích. Takže nic nového,“ popisuje canisterapeut pro čtrnáctideník Nové Slovácko. „Člověk se v dnešní době ale naučil víc vnímat potřeby lidí a potřeby zvířat. To přineslo posun v rozvoji zooterapie, jejíž součástí je i canisterapie – příznivé působení psa na člověka,“ pokračuje.

Když se to umí, jsou účinky canisterapie jsou podle Milana Doktora široké – rozvíjí motoriku, podněcuje komunikaci, pomáhá při depresích, pocitech osamělosti a ztráty. Je užitečná při nácviku koncentrace a paměti, používá se také například při polohování.

Canisterapie pomáhá i léčí

Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny (canis = latinsky pes).

Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpí psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně.

(zdroj Wikipedie)

Děkujeme za úžasné fotografie z terapeutické návštěvy paní Renátě Hasilové. Dobrá nálada z nich přímo čiší, a už se těšíme na příští setkání.

Více snímků naleznete v naší fotogalerii:

(HR)