Bariatrické operace v NTGM

(foto: chirurgický tým NTGM při jedné z prvních operací s pomocí 3D laparoskopu)

Obezita jako rizikový faktor- bariatrické operace jako řešení. Heslo, které již od roku 2012 úspěšně razí chirurgické pracoviště hodonínské nemocnice, kdy je začalo nabízet svým pacientům - a to teprve jako druhé zařízení v Jihomoravském kraji. Obezita je totiž také na jihu Moravy již řadu let velký problém. Počet lidí s nadváhou roste, stejně jako množství věčných dietářů. Pomoci jim ale může tzv. BARIATRICKÁ CHIRURGIE.
"Bariatrické operace jsou totiž jediným způsobem léčby, který zaručuje dlouhodobou redukci hmotnosti. Bohužel někdy se můžeme setkat s názorem, že tyto operace jsou kosmetická záležitost, a že prostým omezením příjmu potravy lze dostatečně zhubnout. Není to pravda. Věční dietáři sami potvrdí, že dlouhodobě nejsou schopni váhu udržet. Navíc dietou lze hmotnost redukovat o 10-15%, což není řešením například při váze 120 kg, když optimální váha by byla 75 kg u 170 cm vysoké osoby," popisuje prim. MUDr. Martin Man z hodonínské chirurgie.
Ta v současné době provádí dva typy bariatrických zákroků.

"Je to především gastrický bypass, kdy dochází k restrikci žaludku a vyřazení části tenkého střeva z resorpce živin. A dále vertikální resekce žaludku, tzv. sleeve gastrektomie. Oba výkony mají velmi nízké riziko chirurgických komplikací a není třeba se jich obávat. Bát se musíme obezity," zdůrazňuje MUDr. Martina Blanářová, která se podílí na péči o bariatrické pacienty.

Hlavní výhody pro pacienta? "Výrazné zlepšení kvality života a snížení rizika jiných vážných onemocnění," doplňuje ještě MUDr. Man.

Co je MORBIDNÍ OBEZITA?
Chronické, multifaktoriální a částečně geneticky podmíněné onemocnění, které vede k nadměrnému ukládání tuku. Důsledky tohoto onemocnění jsou psychické, sociální, ekonomické i zdravotní. V řadě nemocí je obezita významným rizikovým faktorem, který přispívá jak ke vzniku onemocnění, tak i k jeho těžkému průběhu. Mezi tato onemocnění patří rakovina, vysoký krevní tlak cukrovka 2.typu, Ischemická choroba srdeční, poruchy plodnosti jak u žen tak I u mužů, spánková apnoe, deprese, artróza kloubů dolních končetin, metabolický syndrom, astma, refluxní choroba jícnu , jaterní steatóza a mnoho dalších. Samotná obezita pak výrazně zhoršuje prognózu jakéhokoliv akutního onemocnění.
Podíl dospělých s nadváhou (s BMI 25-29,9) se odhaduje na 34 % a lidí s obezitou (s BMI >30) na 21 %, celkem tedy 55% dospělé populace ČR. Jedná se tedy o skutečnou epidemii.

Kontakty a více informací: