ZDRAVÍ MÁME VE SVÝCH RUKOU

Ruce a jejich čistota hrají důležitou roli při přenosu celé řady infekčních onemocnění jako jsou žloutenky typu A a E, bacilární úplavice, akutní virová průjmová onemocnění, chřipka, infekce E.coli, některé parazitózy (roupy). Správným mytím rukou lze přitom jednoduše, levně a účinně předcházet nejen těmto nemocem, ale i infekčním nemocem, které jsou spojeny s nemocniční péčí.

Světový den hygieny rukou, vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací na 5. května, se proto snaží upozornit na roli čistých rukou a správný postup mytí a dezinfekce rukou. Co je cílem? Rozšířit povědomí o důležitosti čistých rukou, ale také naučit veřejnost, aby správnou hygienu rukou vyžadovala po zdravotnících.

Návštěvníci preventivních akcí, pořádaných také Nemocnice TGM Hodonín, tak mají možnost postup si sami vyzkoušet a následně si ověřit výsledek pod UV lampou. Ta totiž okamžitě odhalí nedostatečně umytá či vydezinfikovaná místa.

Mytí rukou patří k základním hygienickým návykům. Umýt si ruce by mělo být samozřejmostí nejen při jejich viditelném znečištění, ale vždy:

• před jídlem a jeho přípravou
  • manipulací s nebalenými potravinami a hotovými pokrmy
  • po použití toalety
  • manipulaci se syrovým masem, rybami, vejci
  • manipulaci a vynášení odpadků
  • smrkání, kašlání a kýchání
  • přebalování kojenců
  • manipulaci a mazlení s domácími zvířaty
  • kontaktu s nemocným
  • manipulaci s penězi
  • práci s hlínou na zahradě

A jak si tedy ruce správně mýt?

• používejte mýdlo a teplou tekoucí vodu
  • před mytím si sundejte prsteny, hodinky a náramky
  • důkladně si ruce namydlete a vytvořenou pěnou po dobu 20-30 sekund umývejte
  • při mytí věnujte zvýšenou pozornost bříškům prstů, nehtům, meziprstním prostorům a hřbetům rukou, včetně zápěstí
  • ruce si důkladně opláchněte tekoucí teplou vodou, poté je otřete dosucha čistým vlastním ručníkem nebo nejlépe jednorázovými papírovými utěrkami
  • po opakovaném mytí ošetřete pokožku rukou ochranným krémem

Chcete se o této problematice dozvědět více?

Zveme vás tedy již nyní na preventivní akci 1. 6. k nám do Nemocnice TGM Hodonín, kde pro vás připravíme stanoviště „Správné hygieny a dezinfekce rukou“. Po nácviku si mohou zájemci ověřit výsledek ihned pod UV lampou.

„Stanoviště bude umístěno na RDG oddělení naproti okénka na RTG v čase od 13 do 16 hodin,“ upřesnila mluvčí NTGM Mgr. Bohdana Kuzmová Křepinská.

Těšíme se na vás!