Diabetes mellitus (lidově cukrovka) je závažné onemocnění, kterým trpí téměř milion lidí v Česku, přes 200 tisíc osob přitom vůbec neví, že má diabetes. Celosvětové statistiky uvádí, že cukrovkou trpí asi 463 milionů dospělých ve věku 20 až 79 let, a podle odhadů vzroste roce 2045 toto číslo na 700 milionů.

Většina případů tvoří diabetes 2. typu, ovšem více jak polovině těchto případů by šlo předejít vhodným životním stylem.

Hlavními rizikovými faktory pro vznik diabetu 2. typu jsou totiž obezita, strava s vysokým obsahem tuků, prodělání těhotenské cukrovky (gestační diabetes) a nedostatek pohybu.

Pozor, diabetes se objevuje u stále mladších osob!

Nepodceňujte prevenci a braňte se diabetu. Jak?

• Choďte na preventivní lékařské prohlídky, kde vám vyšetří hladinu cukru v krvi.
  • Hlídejte si svoji hmotnost.
  • Nechejte si zjistit vaše tělesné složení a cholesterol v krvi.
  • Pravidelně měřte obvod pasu (u žen by neměl být vyšší než 88 cm, u mužů 102 cm).
  • Snažte se jíst potraviny s vysokým podílem vlákniny a omezit přívod tuků.
  • Hýbejte se, ideálně si dopřejte každý den 30 minut pohybu o střední intenzitě (rychlá chůze, chůze do schodů, běh, kolo, rotoped apod.)
  • Zapojte se i v Hodoníně do akcí "10 tisíc kroků denně" či "Do práce na kole".
  • Poraďte se o správné výživě s diabetologem či nutričním terapeutem.

Diabetologická ambulance je k dispozici také v Nemocnice TGM Hodonín.

Provádí:

• vyšetření pacientů s podezřením na onemocnění diabetem a zvýšenou hladinou lipidů
  • dispenzarizuje a zajišťuje komplexní léčbu diabetologických pacientů
  • tel.: +420 518 306 191
  • více: https://www.nemho.cz/diabetologicka-ambulance