12. květen - Mezinárodní den sester

(na snímku sestřičky Anesteziologicko - resuscitačního oddělení, JIP chirurgie, Interna muži, JIP dětské oddělení, Gynekologie, Chirurgie, Interna ženy a Interna OOP Nemocnice TGM Hodonín, p. o.)

Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět, říká se. A ještě jeden citát přesně vystihuje poslání, se kterým dnes a denně překračují brány nemocnic, ordinací a zdravotnických zařízení zdravotní sestry po celém světě, které právě 12. května - v den výročí narození zakladatelky ošetřovatelství Florence Nightingale - slaví svůj svátek: "Jestliže zachráníš jeden lidský život, stáváš se hrdinou. Zachráníš-li jich tisíc, jsi zdravotní sestra!"

Kvalifikované sestry jsou totiž dnes doslova nad zlato. Nároky na odbornost, noční i víkendové služby, svátky, Vánoce, Nový rok, směny na narozeniny dětí, nevrlí a mnohdy i agresivní pacienti, psychické, fyzické, ale i emoční vypětí. To jsou faktory, které tuto krásnou a zodpovědnou práci řadí v žebříčku nejvíce stresujících zaměstnání na přední příčky. Také nároky na vzdělání a kvalifikaci středního zdravotního personálu jsou čím dál větší, stejně ale jako pravomoci a zodpovědnost. Jen v České republice aktuálně chybí více než 3 tisíce sester a poptávka po nich je permanentní. Jsou totiž vedle lékařů páteří i duší celého zdravotního systému.

"Co si u sester cením nejvíce? Jejich obětavost, empatii, trpělivost, schopnost naslouchat pacientům a být při tom všem vypětí milé a vstřícné. To, že denně musí čelit mnoha výzvám. Schopnosti být neustále ve střehu, protože sebemenší chyba by v některých případech mohla být až fatální. Upřímně jim za to děkuji. Velmi si jejich práce vážím, stejně jako práce ošetřovatelů a vůbec všech pracovníků ve zdravotnictví. Všem sestřičkám k jejich svátku jen to nejlepší," vzkazuje jménem vedení ředitel hodonínské nemocnice Ing. Antonín Tesařík.

A co říkají o své vysoce náročné, exponované profesi samotné sestřičky? Jak ony nejčastěji odpovídají na otázku, co je na jejich poslání těší ze všeho nejvíce?
"Ovládá mě pěkný pocit, když umím potěšit pacienty, kteří přijdou k nám. Protože když nemocní přijdou, jsou ve stresu z nemoci, přichází v panice a obavách. Důležité je hezky se usmát a pozdravit člověka, umět s ním promluvit. Hezké je, když je vidět ve tváři člověka uklidnění a když odchází s vědomím většího klidu a pohody. To je totiž největší úkol sestry," říkají. Stejně jako jim vysvětlit nemoc, pocity, které je ovládají a navodit klid.
"Od toho všeho jsme tady také. Nejen ta mechanická práce při rozdávání léků, píchání injekcí a dalších důležitých prací v naší činnosti zdravotní sestry. A pak také, když si této práce všimnou nadřízení. To je pro nás také zpětná vazba, když si nadřízený všimne, že lidé jsou rádi, že jste tu, že je umíte potěšit, že se umíte usmát a zbavit je napětí a stresu. Protože i to pomáhá k uzdravení. To také umí potěšit," zdůrazňují. I ony přitom mají své životní příběhy, starosti, osudy. A mnohdy také velmi složité, stejně jako my všichni.

Za vedení Nemocnice TGM Hodonín, p. o.,

s úctou k všem zdravotním sestrám i ošetřovatelům,

Ing. Antonín Tesařík.