Výstava na podporu dárcovství kostní dřeně: ...o lásce, víře a naději

15.06.2018 13:02

ZAPSAT SE NĚKOMU DO ŽIVOTA?

V roce 2006 jsme zažili největší radost, která může člověka potkat – narodil se nám syn Adámek.

Jeho příchod na svět nebyl tak úplně poklidný, kvůli rozštěpu patra a obličeje ho několik dní po příchodu na svět čekala první operace a spoustu věcí, které děti běžně zvládají, se musel trpělivě učit.

Když jsme tenkrát odcházeli s uplakanýma očima z novorozenecké Jednotky intenzivní péče brněnské Dětské nemocnice, sílu nám dával pohled na rodiče vycházející z protějších dveřích – transplantační jednotky Kliniky dětské onkologie brněnské Dětské nemocnice.

Jako dnes si vybavujeme myšlenky, které se nám tenkrát honily hlavou. V duchu jsme si opakovali, že máme krásné miminko, kterému „opraví“ to, co příroda nedodělala a život půjde dál. Jsou lidé, kteří řeší daleko podstatnější problémy…

Ani ve snu nás tehdy nenapadlo, že bezmála po osmi letech budeme s manželem pravidelně vycházet právě z oněch protějších dveří.

Budeme vycházet plni lásky, síly, víry a naděje. To je totiž to jediné, co můžete udělat po tom, co lékaři vašemu dítěti diagnostikují onkologické onemocnění.

Za první vysvědčení chemoterapie

Týden před koncem školního roku 2013/ 2014 jsme se dozvěděli, že to, co všichni považovali za běžné nachlazení, je akutní lymfoblastická leukémie.

Místo sladkostí jako odměnu za první vysvědčení dostal Adámek v nemocnici první chemoterapii…

V té chvíli se nám obrátil život vzhůru nohama. Nastoupili jsme do rozjetého vlaku, kde nikdo nemá tušení, kam vlastně jede…

Ta bezmoc, strach a úzkost, která nás tehdy přepadla, se nedá slovy ani popsat.

Jediné, jak můžete pomoci, je jednoduše být nablízku, zmobilizovat všechny síly a dodávat tolik potřebnou pozitivní energii.

Chemoterapii Adámek podstoupil v několika blocích. Kvůli nemoci se mu zvětšila slezina a měl několik týdnů velké bolesti. Nakonec mu ji lékaři odstranili, místo deseti centimetrů měřila skoro třicet...

Při léčbě lékaři pravidelnými odběry kostní dřeně zjišťují, jak chemoterapie účinkuje. V Adámkově případě nezabírala tak, jak bylo třeba, a tak by prý hrozilo, že se nemoc vrátí.

Rozhodli se proto pro transplantaci kostní dřeně.

S tebou mě baví svět

Dárce Adámkovi hledali v českém i světovém registru. Měli jsme velké štěstí, protože se našli dva vhodní dárci.

Zpětně jsem zjistila, že bohužel každý čtvrtý nemocný vhodného dárce vůbec nenajde.

O dárci víme to, že bydlí v Německu a je mu 40 let.

Dvanáctého prosince 2014 dorazil do pražské motolské nemocnice kurýr z německého Frankfurtu, který Adámkovi přivezl dárek nejvzácnější – novou kostní dřeň.

Pamatuji si, že ten večer dávali v televizi náš oblíbený film S tebou měbaví svět. Do pokoje vešla sestřička s malým sáčkem temně rudé tekutiny a se slovy: „Tak jdeme na to,“ napojila sáček do hadiček Adámkova katetru.

Já seděla u postele svého malého bojovníka, držela ho za ruku, zatímco mu do žil kapal nový život.

Měla jsem pocit neskutečného štěstí a naděje a zároveň strach, co přinesou dny příští.

V duchu jsem děkovala osudu, že nám dopřál najít člověka, který byl ochoten obětovat svůj čas a daroval kus sebe pro záchranu života někoho jiného.

Zároveň jsem si dovedla živě představit tu úzkost, strach a beznaděj, kterou prožívají rodiče jiných nemocných dětí i dospělí, kteří novou kostní dřeň k uzdravení také potřebují, ale vhodného dárce nenajdou.

Fotografie, které jsem pořizovala během celé Adámkovy léčby většinou mobilním telefonem, byly původně určeny pro jeho spolužáky, aby po návratu do školy mohl kamarádům vysvětlit, proč nebyl tak dlouho ve škole…

Později mě napadlo požádat firmu FOTOLAB o zhotovení obrázků, které by průběh léčby a transplantace přiblížily široké veřejnosti.

Znojemsko na dřeň

Byla jsem moc ráda, že už během Adámkovy léčby se několik našich známých a kamarádů mezi dárce zapsalo.

Už tenkrát jsem si v duchu slíbila, až naše rodina překoná složité období, budu se snažit dávat lidem ve svém okolí informace o možnosti zapsat se do registru dárců kostní dřeně. Tam vznikla myšlenka, která později dostala konkrétní podobu a název Znojemsko na dřeň (www.znojemskonadren.cz).

Čím více lidí v registru dárců dřeně bude, tím větší je pravděpodobnost, že mezi nimi nemocní najdou člověka, který jim pomůže k uzdravení.

K uzdravení, ke kterému vede po transplantaci ještě dlouhá cesta plná odhodlání i překážek, ale hlavně naděje na nový život.

Děkuji z celého srdce každému z Vás, kdo jste se rozhodli tuto naději těžce nemocným dát darováním krve i zapsáním do Českého národního registru dárců dřeně.

Díky lidem jako jste Vy můj syn vrátil do bezstarostného dětství…

Není však sám. Na pomoc někoho, kdo má srdce na pravém místě, čekají na světě tisíce dalších dětí a dospělých, kteří stejně jako Adámek mají šanci díky Vaší pomoci normálně žít.

                                                                           

                                                                                  Iveta Hlobilová

 


Kalendář akcí

Červen 2019
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

« Květen 2019 Červenec 2019 »

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

ODBĚR NOVINEK NA E-MAIL

Veřejné sbírky

Dne 1. 2. 2018 byla vyhlášená nová veřejná sbírka na shromáždění finančních prostředků na obměnu zdravotnické techniky. Finanční prostředky mohou být vkládány na speciálně zřízený účet u Komerční banky, a.s., na účet č.
115-5615400257/0100 nebo do pokladničky, která je umístěná u recepce v areálu nemocnice.

© 2019, Nemocnice TGM Hodonín, příspěvková organizace – všechna práva vyhrazena

Zaměstnání | Kontakty | Mapa stránek | Redakce webových stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑