Otestujte se v anonymní HIV poradně

11.05.2018 09:53

Otestujte se !
                                                Prevence Vám může zachránit život.
                                                       Komu slouží poradny HIV?

Anonymní poradna HIV, kterou zřídila Nemocnice TGM v  Hodoníně ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, dislokovaným pracovištěm v Brně, slouží veřejnosti již od 1. 10. 2013. Jejím posláním není léčit osoby, které jsou HIV pozitivní, jak by se mohl někdo mylně domnívat. Poradna je určena těm, kteří se chtějí otestovat na virus HIV nebo mají nejasnosti a potřebovali by si o případném riziku nákazy virem HIV nebo jinými pohlavně přenosnými nemocemi pohovořit s odborným pracovníkem. Je tu tedy pro všechny, kteří chtějí poznat svůj HIV status, byli vystaveni riziku nebo si nejsou jisti.  Osobní nebo telefonické poradenství, včetně předtestového  poradenství a otestování krve na virus HIV je anonymní a bezplatné. V poradně se lze nechat vyšetřit také na syfilis, virové hepatitidy B, C a to díky dotačnímu programu Ministerstva zdravotnictví, ve kterém jsme v letošním roce byli opět úspěšní.

Kde nás najdete? HIV poradna je umístěna v části samostatného přízemního objektu v areálu nemocnice hned v blízkosti vrátnice. Poradna je samostatně přístupná venkovními dveřmi s nápisem Státní zdravotní ústav a letáčkem poradny.

Musí se do poradny objednat?
Do poradny doporučujeme se nejdříve objednat na telefonním čísle 605 711 181, které je vyhrazeno jen pro poradnu. Na uvedené číslo je možné volat prakticky kdykoliv, po celý pracovní týden. Může se však stát, že se ihned nedovoláte. Odborný pracovník, mimo vyhrazený pátek pro poradnu, má v náplni práce i jinou činnost, v průběhu které nemůže odpovídat na telefonát. Proto zavolejte znovu. A my Vám odpovíme na všechny Vaše dotazy z oblasti rizika přenosu HIV, možnosti ochrany před HIV, testování HIV, včetně upřesnění umístění naší poradny a času vyhrazeného jen pro Vás. Můžete nás kontaktovat také prostřednictvím emailu: .

Kdy by se mělo vyšetření provést v případě rizikové situace?
Optimálně po uplynutí 3 měsíců od doby rizikového situace. V případě vysokého rizika (např. nechráněný sex s HIV pozitivní osobou) je možné test podstoupit dříve, již za 18 – 22 dnů od rizika. Negativní výsledek však nemusí být definitivní a vyšetření je nutné opakovat za 3 měsíce od rizikové situace.

Vydá poradna HIV potvrzení o výsledku nebo certifikát pro zaměstnavatele, či pro výjezd do zahraničí?
Ano, v poradně lze vystavit potvrzení o výsledku nebo certifikát. V tomto případě si vyšetření musíte uhradit.

Mgr. Petra Nekvapilová                                                          Ing. Petra Kozáková
Státní zdravotní ústav Praha                                                  projektový pracovník
dislokované pracoviště podpory zdraví Brno                         Nemocnice TGM Hodonín, p. o.

Říjen 2018

« Září 2018 Listopad 2018 »