Osteologická ambulance slaví. Fungovat pro pacienty začala přesně před 20 ti lety

20.03.2019 16:37

Až 1700 pacientů ročně - přesně tolik jich přichází do OSTEOLOGICKÉ AMBULANCE Nemocnice TGM Hodonín, která pro pacienty z Hodonínska, Břeclavi a Uherského Hradiště začala fungovat v březnu 1999.

"Měli jsme tehdy k dispozici předloketní rentgenový densitometr a kostní program na CT přístroji. Samozřejmostí také bylo biochemické vyšetření tzv. markerů kostního metabolismu," vzpomíná na začátky své ambulance odborník z hodonínské nemocnice MUDr. Pavel Kocman. V průběhu let byl v Hodoníně pořízen denzitometrický přístroj na radiodiagnostice Staré polikliniky a v Nemocnici TGM začala fungovat laboratoř s možností vyšetření kostního metabolismu a vitaminu D.

A koho do osteologické ambulance k MUDr. Kocmanovi vlastně lékaři z celého okresu odesílají?
"Převážnou většinu tvoří ženy po menopauze s rodinnou zátěží. Dále pacienti s ledvinným selháním, chronickým postižením zažívacího traktu, s dlouhodobou medikací steroidů či se zlomeninou po nepřiměřeně malém úrazu," přiblížil lékař hodonínské osteologické ambulance. Objednací doba je tady asi 1 měsíc - a to včetně tzv. densimetrie.

"Vyšetření densitometrem spočívá ve stanovení kostní hustoty (density) obsahu kostního minerálu, k čemuž se využívá velmi slabé rentgenové záření. Standardně se vyšetřují tři lokality - bederní páteř, krček kyčelní kosti a kosti předloktí. Tedy místa, která se nejčastěji zlomí při malém úrazu," vysvětluje Kocman.
V osteologické ambulanci provádí také biochemické vyšetření. To spočívá ve stanovení markerů kostního metabolismu, hladiny vitaminu D i vyloučení jiných onemocnění, která se mohou podílet na zhoršování pevnosti kostí. "A to nejčastěji onemocnění štítné žlázy, jater, ledvin, střev, kostní dřeně, diabetu a dalších," doplnil ještě.

Osteologická a endokrinologická ambulance pečuje o pacienty s onemocněním žláz s vnitřní sekrecí a poruchami metabolismu kostí, zejména osteoporózou. MUDr. Pavel Kocman má atestaci druhého stupně z interního lékařství, endokrinologickou atestaci a certifikovaný kurz v osteologii. V roce 2018 zde bylo provedeno celkem 4 678 vyšetření, z toho 3 425 endokrinologických a 1 253 osteologických. Proti předchozímu období jde o výrazný nárůst.

Osteologické ambulanci pod vedením MUDr. Pavla Kocmana přejeme do dalších let stovky spokojených pacientů z celého Hodonínska. (HR)

Červenec 2019

« Červen 2019 Srpen 2019 »