NTGM nabízí nově pacientům VZP a ZPMV bariatrické operace

10.05.2019 10:25

Dobrá zpráva pro pacienty VZP a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra: Nemocnice TGM Hodonín pro ně nově nasmlouvala tzv. BARIATRICKÉ OPERACE. Chirurgická léčba obezity bývá dlouhodobě úspěšná u více než 80 % pacientů.
Bariatrické operace, tedy operace žaludku, indikované u pacientů s BMI nad 40 (dvojnásobek ideální váhy), pacientů s diabetes mellitus a dále u těch, kde je rizikovým faktorem právě obezita, bude tak naše zařízení odteď provádět u pacientů všech zdravotních pojišťoven, a to jako jedno z mála pracovišť v Jihomoravském kraji.
"Bariatrické operace sice v hodonínské nemocnici nejsou žádnou novinkou - provádíme je zde dlouhodobě - nyní je však rádi nabídneme všem pacientům z Hodonínska a okolí bez omezení pojišťoven," uvedl k novince NemHo její ředitel Ing. Antonín Tesařík.

Bariatrické operace jsou chirurgickou možností léčby obezity. Tedy závažného chronického onemocnění, způsobeného nadměrným ukládáním tuku v lidském těle.
"Toto onemocnění bývá často podceňováno. Obezita přitom souvisí s celou řadou chorob, jejichž průběh může významně zhoršovat. Jsou to například cukrovka, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění, artróza kloubů, onemocnění žlučníku, psychické problémy a mnohé další," varuje primář Chirurgického oddělení NTGM MUDr. Martin Man.
Hlavní příčinou vzniku obezity je vyšší energetický příjem než výdej.

"Jako kritérium ke stanovení obezity se dnes používá tzv. body mass index (BMI), který se vypočítá jako hmotnost (kg) / výška2 (cm). Normální BMI je v rozmezí 20-25. Při BMI nad 25 se jedná o nadváhu, nad 30 o obezitu. Zdravotní rizika stoupají od BMI 25. Morbidní obezita je definována jako dvojnásobek ideální hmotnosti, což odpovídá BMI nad 40," přiblížil MUDr. Man.
Dlouhodobé výsledky konzervativní léčby jsou podle něho špatné. Po výraznější redukci hmotnosti se totiž často dostaví tzv. „jo-jo efekt“, tedy návrat do původní nebo častěji vyšší váhy. Konzervativní terapie dlouhodobě selhává u více než 80 % obézních.

"Naopak chirurgická léčba bývá dlouhodobě úspěšná u více než 80 % pacientů. K chirurgické terapii obezity jsou indikováni pacienti s těžkým stupněm obezity, jejichž BMI je nad 40 (nebo nad 35) s přidruženými onemocněními, např. cukrovkou 2. typu. Samozřejmostí je aktivní spolupráce pacienta," doplnil primář hodonínské chirurgie, která pod jeho vedením patří ke špičkovým jihomoravským pracovištím.

Pacienti, kteří bariatrickou operaci zvažují, mohou kontaktovat naši CHIRURGICKOU AMBULANCI přímo, tedy bez předchozího lékařského doporučení.

A kdo bariatrickou operaci podstoupit nemůže?
- Pacienti, kteří nemají stabilizované psychiatrické onemocnění
- Lidé se závislostí na alkoholu a drogách. (HR)

Květen 2019

« Duben 2019 Červen 2019 »